Grupa Allegro zjednoczona

MIH Allegro łączy pięć polskich spółek pod szyldem Grupy Allegro - dowiedział się InternetStandard.pl. Gdy proces się zakończy, pod jednym parasolem znajdą się m.in. Allegro, Ceneo, Otomoto i ... Bankier.

Grupa Allegro zjednoczona
Super-commerce. Takie określenie przyszło mi na myśl, gdy dowiedziałem się, że największe serwisy z polskiej branży e-commerce zostaną włączone do jednej spółki - Grupy Allegro spółka z o.o.

Co prawda określenie Grupa Allegro istniało już od dawna, ale była to raczej idea, nie posiadająca umocowania prawnego.

W skład nowo utworzonej spółki wejdą: Otomoto, Ceneo, QXL Poland, Bankier.pl, Internet Service SA. Pierwsza firma posiada serwis z ogłoszeniami motoryzacyjnymi, druga najpopularniejszą w Polsce porównywarkę cen, trzecia jest właścicielem m.in. Allegro.pl, iStore, CoKupic.pl. Ostatni z wymienionych podmiotów posiada serwis mojeauto.pl - poradnik motoryzacyjny.

Jedynym spoiwem łączącym dotychczas te cztery podmioty był wspólny udziałowiec - południowoafrykański Naspers (a konkretnie jego spółka zależna MIH Allegro), który w spółkach posiadał po 100 proc. udziałów.

MIH Allegro B.V. obejmie w tworzącej się Grupie Allegro 66.949 udziałów o łącznej wartości nominalnej 33.474.500 zł.

Grupa Allegro zjednoczona

Po co się łączyć?

Zakupy na Polskim rynku Naspers rozpoczął od Gadu-Gadu (obecnie GG Network).

Potem w 2007 r. przyszła pora na Tradus - właściciela serwisu aukcyjnego Allegro.pl - którego Naspers przeją za 2 mld dol.

Finałem zakupów był Bankier.pl, którego Naspers przejął w 2009 r. by zaraz potem zdjąć z Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.

Teraz Naspers postanowił dodatkowo połączyć dwa z trzech swoich nabytków (GG Network wciąż trzymane jest na uboczu).

Jako przyczynę połączenia spółek pod szyldem Grupy Allegro Patryk Tryzubiak, dyrektor ds. komunikacji korporacyjnej w QXL Poland, podaje usprawnienie pracy serwisów.

- "Jest to zmiana techniczna. Zarządzanie jedną spółką jest wygodniejsze i tańsze. " - mówi Patryk Tryzubiak - Spółki, które wejdą w skład Grupy Allegro współpracują ze sobą i wymieniają się wzajemnie towarami.

Marcin Przasnyski, CEO StockWatch.pl, szacuje oszczędności płynące z takiego połączenia na kilkadziesiąt tysięcy złotych miesięcznie. - "Dzięki połączeniu koszty, które dotychczas pokrywało kilka spółek oddzielnie, pokrywała będzie jednorazowo jedna firma. Wspólna księgowość, zintegrowane kadry, skuteczniejszy kontroling, bo po co robić pięć bilansów skoro można zrobić jeden, który lepiej oddaje rzeczywistość" - wylicza Marcin Przasnyski.

- "Przecież każda zmiana w KRSie kosztuje 650 zł, do tego dochodzi jeszcze konieczność rejestrowania oddzielnie baz danych w GIODO." - dodaje.

Nie bez znaczenia jest tu też większa siła przetargowa w negocjacjach z kontrahentami, co wynika z większej siły nabywczej Grupy.

Użytkownicy nie poczują różnicy

Jakie jeszcze konsekwencje dla kontrahentów i użytkowników będzie miało utworzenie Grupy Allegro? - Będą to drobne zmiany techniczne, jak zmiana nazwy spółki z jaką kontrahent się rozlicza - mówi Patryk Tryzubiak - Najważniejsze jest to, że nowa spółka przejmuje wszystkie prawa i obowiązki pozostałych spółek.

Wkrótce Grupa Allegro skontaktuje się ze swoimi kontrahentami aby wyjaśnić zachodzące zmiany.

Grupa Allegro zjednoczona

Sprawa Bankiera

Czy integracja finansowa dla Bankier.pl oznacza integrację, hmmm ... funkcjonalną?

Dotychczas współpraca między Allegro i Bankierem ograniczała się do organizowania wspólnych imprez i (jak twierdzą firmy) wymiany know-how - Niestety nic nie mogę powiedzieć ponad to, że plany są. Powiemy więcej po nowym roku - mówi Karolina Dziwulska, specjalista ds. marketingu i PR, Bankier.pl

Jeszcze przed przejęciem Bankiera w czerwcu 2009 r., Naspers ogłosił w komunikacie giełdowym, że Allegro jest zainteresowane włączeniem produktów i usług Bankiera do swojej platformy aukcyjnej. Póki co planów integracji nie zrealizowano.

Z moich nieoficjalnych informacji wynika, że ostatnio zarząd Bankiera często jeździ na spotkania do Poznania, gdzie znajduje się siedziba Allegro. Niestety Bankier nie zdradza celu tych wizyt ;)

Proces łączenia się spółek realnie może zakończyć się na początku przyszłego roku.

Piąte koło u wozu?

Należy przyznać, że Bankierowi wiedzie się obecnie dużo gorzej niż w uprzednich latach.

Przychody niegdyś największego wortalu finansowego wyniosły w 2009 r. 18,495 mln zł., co oznacza spadek w stosunku do roku 2008 o ok. 668 tys. zł.

Nie zachwyca także wynik finansowy - w 2009 r. Bankier zanotował stratę wielkości 83 tys. zł, podczas gdy jeszcze rok wcześniej, zysk netto wyniósł 2,8 mln zł.

Grupa Allegro zjednoczona

Czy obecność w Grupie Allegro spółka z o.o. poprawi wyniki Bankiera?

Tego już się nie dowiemy, bowiem prócz korzyści finansowych, zaletą połączenia wielu spółek w jedną jest też ochrona wrażliwych danych. Podmioty włączone w skład Grupy Allegro przestają być bowiem spółkami i nie mają już obowiązku składania raportów do KRSu.

Konkurencja traci tym samym ważne źródło danych do analizy. Media niestety też :(

Gigant e-commerce ma się oczywiście dobrze

O ile Bankier przeżywa trudności finansowe, to pozostałe podmioty które zasilą Grupę Allegro spółka z o.o. mają się świetnie.

W 2009 r. QXL Poland wygenerowało przychody wysokości 550 mln zł. Tak przynajmniej szacujemy w stworzonym przez Internet Standard raporcie 2k10. W 2008 r. zyski QXL Poland przekroczyły 148 mln zł.

Przychody Ceneo oszacowaliśmy na 17 500 mln zł w 2009 r. (wzrost o 25 w stosunku do roku poprzedniego). Zysk za 2008 r. wyniósł 1,5 mln zł. Przychody Otomoto w 2009 r. wyniosły najprawdopodobniej 22 mln zł (wzrost o 22 proc.) , a zysk w 2008 r. wyniósł ponad 4 mln zł.

Również należąca do Grupy Bankier spółka Internet Service zwiększyła w 2009 r. przychody o 30 proc. do 780 tys. zł. Zysków nie znam.

Dostęp do większej części internetu

Jest jeszcze jedna kwestia. Serwisy należące do Allegro stanowią piątą największą grupę w polskim internecie. Miesięcznie odwiedza je ponad 11 mln użytkowników real users (dane za Megapanel PBI/Gemius, sierpień 2010).

Na strony Bankiera i jego serwisów zagląda miesięcznie ponad 2 mln użytkowników.

Dzięki połączeniu, nowa Grupa Allegro docierała będzie ze swoją ofertą do prawie 66,5 proc. polskich internautów. Na tym zyskają już wszyscy: zarówno Allegro otrzyma bamę do kolejnych portfeli osób zainteresowanych zakupami w sieci, a Bankier nowych czytelników. Oczywiście pod warunkiem, że integracja zostanie sfinalizowana.

AKTUALIZACJA: Komentarz konkurencji

Michał Jaskólski, Dyrektor R&D i współwłaściciel Nokaut.pl

"Z uwagą przyglądamy się ruchom grupy Allegro w Polsce. Nie wiemy na ile ma sens mieszanie w jednej strukturze biznesów e-commerce z mediami, jednak koncentracja tak wielu przedsięwzięć internetowych w rekach jednego właściciela nie może oznaczać nic dobrego dla rozwoju polskiego rynku e-commerce. Chcąc zaprowadzić równowagę na rynku, konsekwentnie realizujemy nasz plan budowy wiodącej grupy serwisów e-commerce, który będzie miał realną szansę konkurowania z Grupą Allegro. Już niebawem nowe serwisy i kolejne przejęcia".

Aktualizacja: 09 listopada 2010 20:00

AKTUALIZACJA: Komentarz konkurencji: Michał Jaskólski, Dyrektor R&D i współwłaściciel Nokaut.pl.