Grudniowy ranking serwisów tematycznych

Najwięksi i najważniejsi gracze jak: Allegro.pl, Google.pl, Gazeta.pl czy Interia.pl przez lata budowali swoją pozycję na polskiej scenie internetowej, osiągając czołowe pozycje w poszczególnych kategoriach tematycznych rankingu polskich serwisów internetowych. Okazuje się jednak, że w ciągu miesiąca można przyciągnąć na wcześniej niezbyt popularną witrynę ponad 2 mln internautów! Wystarczy tylko "wyczuć" klimat (choćby świąt) i stworzyć hit sezonu. W grudniowym rankingu serwisów tematycznych również o tym, jak wyprzedzić rywali, jednocześnie nie zwiększając zasięgu witryny.

Przypominamy, że Internet Standard jedynie publikuje wyniki dostarczane przez PBI/Gemius. O przyporządkowaniu każdego z serwisów do odpowiedniej kategorii tematycznej decyduje Rada Badania PBI. Więcej informacji o metodologii badania Megapanel.

KATEGORIA INFORMACJE, PUBLICYSTYKA, MEDIA

W kategorii "informacje, publicystyka, media" jak przed miesiącem tak i teraz prowadzi Onet.pl. Drugie miejsce zajmuje nadal portal - WP.pl.

Nieznacznie w zestawieniu swoją pozycje poprawiła Rzeczpospolita.pl (z 12. na 10. miejsce). Jej dotychczasowe 12. miejsce zajął zaś serwis katolicki Opoka.org.pl (Laboratorium Wiary i Kultury - jak głosi tagline strony).

Grudniowy ranking serwisów tematycznych

KATEGORIA KULTURA I ROZRYWKA

W tej kategorii dużo się dzieje w tym miesiącu.

O jedno oczko awansowały serwisy rozrywkowe należące do portalu o2.pl. Obecnie grupa zajmuje dumne 2. miejsce, mimo że nie zwiększył się jej zasięg. Jak więc to możliwe? Wpływ na zamianę miejsc z Onetem (który dotychczas zajmował 2. miejsce), miał więc spadek zasięgu tego portalu.

W rankingu pojawiła się nowa (wszystko wskazuje na to, że wyjątkowo sezonowa) witryna. Strona Dancingsantacard.com nie pojawiała się wcześniej w listopadowym badaniu Megapanel PBI/Gemius ze względu na zbyt małą oglądalność, zdobyła w grudniu 2 187 060 użytkowników. Strona wyprzedziła tym samym takich "wyjadaczy", jak Filmweb.pl czy Gazeta.pl (serwisy rozrywkowe).

Czym więc jest ten nowy, tajemniczy twór? Jak sama nazwa domeny wskazuje, na stronie znajdziemy tańczącego mikołaja, któremu możemy dokleić zdjęcie własne twarzy. Pamiętajmy, że grudzień to czas świąt Bożego Narodzenia, a przecież zdarza się, że tego typu sezonowe ciekawostki stają się hitem w danym okresie.

Czy jednak żeby osiągnąć podobny sukces wystarczy bacznie spoglądać w kalendarz? Dużo zależy od szczęścia, bo stron takich jak Dancingsantacard.com powstało w grudniu sporo. Akurat ta jedna pojawiała się najczęściej w wysyłanych przez użytkowników (wirusowo) wiadomościach.

Nie wykluczone, że na fali świąt wzniósł się także serwis E-zyczenia.pl. Na stronie znajdziemy zestawy życzeń na różne okazje: począwszy od imienin, a na Bożym Narodzeniu skończywszy. Miesiąc wcześniej (w listopadzie) z serwisu korzystało jedynie 200 tys. osób. W grudniu na stronie pojawiło się ich aż 1 667 542.

Grudniowy ranking serwisów tematycznych

KATEGORIA MAPY I LOKALIZATORY

Na 4. pozycji pojawia się lokalizator mapa.pf.pl, z którego korzysta już ponad 600 tys. osób (real users).

Grudniowy ranking serwisów tematycznych
Aktualizacja: 26 lutego 2009 12:08

Na końcu artykułu dodaliśmy ramkę, w której informujemy o zmianach prezentacji wyników dla niektórych kategorii.

Aktualizacja: 25 lutego 2009 23:32

Artykuł zaktualizowano o wypowiedź Beaty Ratuszniak, redaktor naczelnej Media2.pl