Grudniowe wyniki Megapanelu - najpopularniejsze witryny w Polsce

Nasza-Klasa.pl na jedenastym miejscu rankingu ze względu na zasięg i aż na trzecim ze względu na czas i liczbę odsłon, większy zasięg portalu Interia.pl i spadki zasięgu innych portali horyzontalnych. Prezentujemy najnowsze dostępne wyniki badania Megapanel PBI/Gemius za grudzień 2007 r. - ranking największych polskich witryn oraz ranking komunikatorów.

Wiele osób z branży, z którymi rozmawialiśmy, oczekiwało, że Nasza-Klasa.pl w grudniu trafi do pierwszej dziesiątki witryn Megapanelu. Tak się jednak nie stało. Zgodnie z wynikami Megapanel PBI/Gemius, Nasza-Klasa.pl miała w grudniu 5,12 mln użytkowników i zasięg 36%, w stosunku do 3,25 mln i 23% zasięgu w listopadzie. Pozwoliło jej to zająć 11 miejsce w rankingu ze względu na zasięg, to bardzo wysoko, jednak nadal niżej niż np. portal Gazeta.pl, który zajmuje siódmą pozycję.

Zgodnie z naszymi przypuszczeniami, wzmocniła się pozycja portalu Interia.pl, miał on w grudniu o 0,39 pkt proc. większy zasięg niż w listopadzie - w okresie kiedy wszystkie inne portale straciły na zasięgu. Największą stratę odnotowała Gazeta.pl - prawie 2,5 pkt proc. W wynikach Interii uwzględniono zasięg witryn należących wcześniej do Bauera (np. PCformat, Cd-Action, Bravo). W grudniu w wynikach Interii nadal była uwzględniana oglądalność witryny gry Travian.

Serwisy Grupy Fotka.pl trafiły na 12 pozycję, o oczko wyżej niż konkurencja w postaci witryn Grupy Gadu-Gadu.

Do rankingu powrócił, nieobecny w listopadzie, portal Pino.pl.

Nasza-Klasa.pl znacznie lepiej wypadła pod względem liczby odsłon. Według Megapanelu w grudniu miała ich ponad 2,96 mld, co zapewniło jej awans na trzecią pozycję w rankingu. W listopadzie Nasza-Klasa.pl miała "jedynie" 1,6 mld odsłon.

W tym rankingu nastąpiła też zmiana jeśli chodzi o portale - Interia.pl wyprzedziła Wirtualną Polskę.

Także w rankingu ze względu na czas, Nasza-Klasa.pl wypadła bardzo dobrze, zajmując trzecią pozycję, "spychając" tym samym WP na czwarte miejsce.

W rankingu komunikatorów króluje Gadu-Gadu i niewiele wskazuje, aby miało się to zmienić. Warto przyglądać się pozycji komunikatora Google Talk. Choć na razie bardzo mało popularny to jego pozycję może poprawić integracja z systeami pocztowymi opartymi na Gmail, takimi jak nowa Gazeta.pl, Fotka.pl czy G.pl.

Patrz także:

Listopadowe wyniki Megapanelu - najpopularniejsze witryny w Polsce

Listopadowy ranking serwisów tematycznych