Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

Groźny trojan atakuje komórki

Firma F-Secure ostrzega użytkowników telefonów komórkowych, przed nowym, groźnym trojanem, infekującym aparaty pracujące pod kontrolą systemu Symbian 60. Z zainfekowanego przez 'Skulls' aparatu nie można wysyłać wiadomości tekstowych, nie możliwe jest też korzystanie z aplikacji oraz przeglądanie stron WWW.

Groźny trojan atakuje komórki

Telefon zainfekowany przez Skulls

Funkcjonalność 'zarażonego' telefonu ograniczona zostaje do możliwości nawiązywania i odbierania połączeń głosowych. Eksperci z F-Secure poinformowali, że trojan ukrywa się z programie "Extended Theme Manager" autorstwa niejakiego "Tee-222", który znaleźć można na wielu stronach WWW, oferujących możliwość pobierania aplikacji dla telefonów komórkowych.

Po uaktywnieniu się, trojan zmienia wygląd ikonek - wszystkie przypominają wtedy symbol piratów (stąd nazwa "insekta" - 'skulls' to 'czaszki'). Od tego momentu niemożliwe jest również uruchomienie jakiejkolwiek aplikacji zainstalowanej w telefonie. Eksperci ostrzegają, że usunięcie trojana z systemu jest niezwykle trudne - szczególnie jeśli przed 'infekcją' użytkownik nie miał zainstalowanego żadnego programu do zarządzania plikami.

W system Symbian Series 60 wyposażone są m.in. Nokia 7650, 3650, N-Gage, Siemens XS-1, Samsung SGH D700 czy Panasonic X700. Z danych firmy Canalys.com wynika, że w drugim kwartale 2004 r. 40% wszystkich sprzedanych na świecie urządzeń mobilnych (czyli telefonów komórkowych, handheldów czy smartphone'ów) wyposażone było w system operacyjny firmy Symbian.

Więcej informacji:

http://www.f-secure.com

Aktualizacja: 23 listopada 2004 09:10

Swoją opinię w sprawie 'Skulls' przedstawił również producent systemu Symbian - konsorcjum Symbian. Zdaniem jego przedstawicieli, nie jest wykluczone, że przyczyną problemów jest błąd w programie Extended Theme Manager, a nie ukryty w nim trojan. Więcej informacji na ten temat można znaleź w tekście "'Skulls' - błąd, a nie trojan?".