Grono.net: "drugi facebook? wielkie dzięki!"

Serwis społecznościowy Grono.net zmienił wygląd. Obecna (fioletowa) wersja strony jest już trzecią w kolejności i nazwana została "Grono V3". Wygląda jednak na to, że nowy wygląd oraz układ strony nie zachwyciły większości użytkowników, którzy jako wyraz dezaprobaty zmieniają opisy na profilach: "okropne to nowe grono", "aaaaaa!!! Fiolet!!!!" czy "Ok jak się odnaleźć w nowym dizajnie??". Po kilku godzinach funkcjonowania nowych zmian można zauważyć, że to dopiero wierzchołek góry lodowej - w kilku obecnych na serwisie ankietach około 90% użytkowników deklaruje, że znacznie bardziej wolało starszą wersję strony. Nie brak również bardzo dosadnych komentarzy w związku z podobieństwem serwisu do Facebooka.

Przytoczone opisy należą do bardziej uładzonych (zdarzają się oczywiście bardziej dosadne opinie). Użytkownicy zarzucają serwisowi brak przejrzystości i domagają się możliwości powrotu do poprzedniej wersji.

"BOJKOT nowego grona! NIE PŁACĘ WIĘCEJ ZA GW!" - napisała w opisie pececito. Czytelnikom nie korzystającym z Grona, wyjaśniamy - serwis oferuje dodatkowe możliwości (jak więcej miejsca na fotki, ukrywanie banerów, możliwość moderowania gron tematycznych) za drobną opłatą uiszczaną za pomocą SMS'a.

Kolejnym (obok braku przejrzystości) zarzutem stawianym serwisowi jest to, że w nowej wersji wyglada jak... Facebook. "Najpierw upodobnienia do naszej klasy, teraz jak facebook - no chyba, że Polacy myślą, że taki layout to jakaś unijna norma, do ktorej trzeba się dostosowac?" - napisała Marcel, odnosząc się również do poprzedniej wersji Grona.

Grono.net: "drugi facebook? wielkie dzięki!"

Nowa wersja strony

Grono.net: "drugi facebook? wielkie dzięki!"

Poprzednia wersja strony

Podobny wygląd nie jest jedyną cecha, która łączy Grono.net z Facebook.com. We wrześniu 2008 r. społeczność amerykańskiego Facebooka wzburzyła się, po tym jak serwis zmienił wygląd. Grupa użytkowników (zrzeszona pod nazwą "1,000,000 against the new Facebook layout") ogłosiła wtedy dwudniowy bojkot serwisu. Była to groźba dosyć poważna, ponieważ grupa zrzeszała ok. 3 mln użytkowników.

Na Grono.net powstały już grupy: "CHCEMY STARE GRONO!!" (282), ŻĄDAMY STAREGO GRONA!!! (RWSG) (6700), "DLACZEGO NOWE GRONO SSIE?" i wiele innych. Pod założonym przez administratorów serwisu postem: "Grono v3 - Wasze opinie", znalazło się już 1335 komentarzy, w przeważającej liczbie nieprzychylnych. W serwisie widać również mnóstwo innych inicjatyw użytkowników, które bardzo dobitnie wyrażają ich niechęć do nowej wersji strony.

Wśród najważniejszych można wymienić dodawanie przez użytkowników bardzo jednoznacznych zdjęć do galerii (np. przekreślone logo Facebooka i podkreślone logo grono.net w starej wersji), zmiany statusów, opisów, zachęty do bojkotu, internetową petycję, czy branie udziału w ankietach takich jak przedstawiona poniżej:

Grono.net: "drugi facebook? wielkie dzięki!"

Ankieta grono - kliknij aby powiększyć!

Jak na razie administratorzy Grona dodali na stronie głównej każdego użytkownika notkę:

Grono.net: "drugi facebook? wielkie dzięki!"

Kliknij aby powiększyć i przeczytać tekst!

Na gronie "ŻĄDAMY STAREGO GRONA!!! (RWSG) [6861]" w temacie "Co powiedzieli Admini (odpowiedzi na zapytania)" znajdujemy również komentarz jednego z adminów:

"Nie, nie przewidujemy przywrócenia poprzedniej wersji Grona. Zamierzamy natomiast rozwijać i ulepszać wersję, którą dzisiaj dla Was wgraliśmy. Każda nowość wymaga nieco cierpliwości i czasu, zanim wyrobimy sobie do końca opinię na temat jej funkcjonalności. Dlatego zachęcam do przeglądania zakamarków nowego grona i odkrywania go na nowo. Tylko wówczas - w oparciu o konkretne doświadczenia w poruszaniu po nowym serwisie - uda nam się wspólnie ustalić, co Wam się podoba, a co nie podoba. Nowe Grono nie jest z gruntu złe, jest po prostu nieco inne. Ale to nie znaczy, że gorsze. Ma potencjał i mamy nadzieję, że ten potencjał - po zapoznaniu się z tym, co chcemy Wam zaproponować - wykorzystacie."

Czas pokaże, czy użytkownicy Grono.net, za przykładem użytkowników Facebook zza Oceanu, ogłoszą bojkot serwisu. Warto jednocześnie przypomnieć, że podobne oburzenie użytkowników tego serwisu pojawiło się podczas wprowadzania poprzedniej wersji v2, której teraz większość zaciekle broni. Może więc należy poświęcić trochę czasu i przyzwyczaić się do nowego wyglądu strony?

Zobacz również:

Nasza-Klasa się buntuje

Użytkownicy zbojkotują Facebook?

Aktualizacja: 17 marca 2009 17:12

Dodaliśmy wypowiedź jednego z administratorów serwisu.