Grokster zamknięty. Śmierć czy reinkarnacja?

Popularny serwis Grokster, udostępniający oprogramowanie do wymiany plików w sieci peer-to-peer definitywnie zamknął swoje podwoje. Koniec serwisu wiąże się z zawartą w Sądzie Federalnym Los Angeles ugodą. Według niej, Grokster nie tylko zakończy dystrybucję oprogramowania mogącego ułatwić nielegalną wymianę plików - dodatkowo będzie musiał zapłacić wytwórniom filmowym i płytowym odszkodowanie w wysokości 50 milionów USD.

Grokster zamknięty. Śmierć czy reinkarnacja?

Witryna Grokster. Stan na 8. listopada 2005 roku

Na stronie Grokstera, zamiast odnośników do oferowanych onegdaj przez firmę aplikacji, znaleźć można następujący komunikat: "Sąd Najwyższy jednogłośnie potwierdził, że korzystanie z tej usługi do wymiany materiałami podlegającymi ochronie praw autorskich jest nielegalne. Kopiowanie chronionych prawami autorskimi plików filmowych i muzycznych przy pomocy nieautoryzowanych [przez właścicieli praw autorskich do pliku - przyp. red.] serwisów peer-to-peer jest nielegalne i będzie ścigane przez właścicieli tych praw. Istnieją legalne serwisy umożliwiające pobieranie muzyki i filmów. Ten do nich nie należy."

O dyskusyjnym orzeczeniu amerykańskiego Sądu Najwyższego pisaliśmy już w czerwcu (patrz Przegrana Grokstera = koniec ery P2P?). Zauważmy, że w uzasadnieniu decyzji sędziowie napisali m.in., iż Grokster nie tylko nie informował użytkowników o konsekwencjach nielegalnego kopiowania i udostępniania plików, a wręcz zachęcał do takich działań. Orzeczenie to ma jednak wielu przeciwników. Według najbardziej skrajnych obrońców Grokstera, obciążanie producenta oprogramowania za przewinienia użytkowników tegoż porównać można jedynie do stosowanej w systemach totalitarnych odpowiedzialności zbiorowej. Są jednak tacy, którzy twierdzą, że oferowanie użytkownikom narzędzi ułatwiających kradzież (a tym jest według nich udostępnianie plików chronionych prawem autorskim w sieci P2P), karane powinno być z całą surowością.

Przedstawiciele firmy Grokster nie chca na razie komentować zawartej ugody ani też zdradzać jej szczegółów. Wiadomo, że planowana jest nowa, zgodna z wytycznymi sądu, witryna Grokster 3G.

Aktualizacja: 09 listopada 2005 15:18

Potwierdzają się pogłoski, że Mashboxx, operator sieci wymiany plików, może już wkrótce przejąć firmę Grokster. Smaczku nadaje sprawie fakt, iż obecny szef Mashboxxa, Wayne Rosso, był kiedyś dyrektorem zarządzającym Grokstera. Szczegóły ewentualnego porozumienia nie są znane, najprawdopodobniej Mashboxx przejmie także bazę zarejestrowanych użytkowników Grokstera, dodając ich do tworzonej przez siebie sieci P2P.