Greylock Partners tworzy nowy fundusz dla Europy i Izraela

Amerykański fundusz venture capital Greylock Partners otworzył nowy fundusz, który ma inwestować w firmy z branży internetowej w Europie i Izraelu. Będzie to drugi fundusz skupiający się na tych rynkach, które przeżywają ostatnio pewne problemy.

Greylock Partners to jeden z najstarszych funduszy venture capital na świecie. Jego kwatera główna mieści się w Dolinie Krzemowej, ale swoje siedziby ma także w kilku innych krajach. Jest dobrze znany ze swoich udziałów w Facebooku, Grouponie i LinkedIn.

Serwis TechCrunch.com podaje, że nowym funduszem będzie zarządzać Laurel Bowdel, której inwestycję w Greylock zawierają m.in. Wongę, NotOnTheHighStreet i Just Eat. Na starcie będzie miał 160 mln dolarów do zainwestowania, a jego siedzibą zostanie Londyn.

W USA Greylock Partners dzieli się na trzy gałęzie. Greylock Discovery Fund inwestuje w przedsiębiorstwa w fazie zasiewu, Greylock XIII w firmy we wczesnej fazie rozwoju, a Greylock Growth w firmy na późniejszym etapie działalności. Nowy fundusz (Fund II) jest drugim założonym przez firmę, który skupia się na Europie i Izraelu. Pierwszy (Fund I) zaczął działać w Izraelu w 2006, a w Europie w 2008 roku.

Być może nowy fundusz pobudzi rynek venture capital w Europie, który w ostatnim roku zanotował bardzo słabe wyniki oraz polepszy sytuację w Izraelu, gdzie w 2010 roku fundusze tego typu nie zebrały żadnego nowego kapitału.