GraphOn pozywa Google za naruszenie patentów

GraphOn Corp., firma specjalizująca się w tworzeniu aplikacji na potrzeby sieci, chce pozwać Google za naruszenie aż 4. patentów. GraphOn wskazuje na rozwiązania, które użyto m.in. w AdWords i YouTube, a które miały być własnością firmy.

Pozew został wniesiony do federalnego sądu w Teksasie. GraphOn twierdzi, że produkty Google naruszają prawo patentowe, poprzez użycie unikalnej metody do obsługiwania bazy danych połączonej z Internetem.

Google nie zabrało jeszcze głosu w tej sprawie.

GraphOn uzyskał prawa do dwóch patentów oraz aplikacji (z których wynika prawo do dwóch pozostałych patentów) w momencie przejęcia Networking Engineering Software Inc. w lutym 2005 roku - stwierdziła firma.

"Liczba patentów, które uzyskało GraphOn w rezultacie przejęcia NES zwiększyła się do 23. Liczba ta powinna się zwiększyć jak tylko amerykański urząd patentowy dojrzeje do tego rodzaju zagadnień patentowych" - powiedział w oświadczeniu CEO GraphOn, Robert Dilworth. - "Agresywna wręcz ochrona tych patentów, to istotna część maksymalizowania ich wartości dla GraphOn."

W Listopadzie 2005 r. GraphOn pozwał AutoTrader Inc. za bezprawne posługiwanie się dwoma patentami, które wymieniono m.in. w pozwie przeciwko Google. Proces zakończył się porozumieniem obydwu stron w styczniu 2008 r.

Kolejny pozew GraphOn złożył w sierpniu 2007 r. przeciw Juniper Networks. GraphOn argumentował pozew naruszeniem patentu na zabezpieczenia w sieci oraz użycie technologii na których oparto firewall.

W Marcu GraphOn złożył pozew przeciw Classified Ventures, Interactive Corp, Match.com, Yahoo, eHarmony.com i CareerBuilder powołując się na te same patenty, które uwzględniono w pozwie przeciwko Google.