Gra w udawanie

Alicja (A.L.I.C.E.) ma zaledwie dziesięć lat, ale już całkiem nieźle oszukuje. Nawet dorośli, doświadczeni rozmówcy ulegają jej wdziękowi. Czy uwierzą, kiedy Alicja opowie im, że jest mężczyzną?

Kilka dni temu został przeprowadzony eksperyment z grą Turinga. "Turing Original Imitation Game" - czyli gra w udawanie - to badanie, w którym biorą udział trzy osoby: kobieta, mężczyzna oraz ochotnik poddawany testowi. Ten ostatni musi w ciągu pięciominutowej dyskusji właściwie odgadnąć płeć swoich rozmówców. Żeby jednak nie było zbyt łatwo, mężczyzna zawsze kłamie, a kobieta - zawsze mówi prawdę.

Test przeprowadzano z osobami, które zgłosiły się na witrynęhttp://www.theguessinggame.net. Tajemnicą jednak pozostawało, że choć wszystkie kobiety były prawdziwe, to część mężczyzn zastąpiono... botem (programem komputerowym) o dźwięcznym imieniu A.L.I.C.E.

Wyniki testów mają być wkrótce ujawnione. Najciekawszym elementem całej sprawy jest jednak fakt, że impreza została zorganizowana przez uczniów. Jak piszą sami o sobie, byli zszokowani odkryciem, że eksperymenty z Testem Turinga przeprowadzano już wielokrotnie, natomiast nikt nie pokusił się o wykonanie Turing Original Imitiation Game, choć Turing opisał obydwa eksperymenty w tym samym dokumencie w 1950 roku!

Więcej informacji:http://www.alicebot.org/oig/, http://www.theguessinggame.net