Gotowce.wp.pl

Ruszył nowy serwis społecznościowy Wirtualnej Polski. Gotowce.wp.pl to miejsce, gdzie można znaleźć - i samodzielnie zamieścić - streszczenia i recenzje filmów oraz książek, opracowania z dziedziny sztuki, nauk ścisłych, nauk humanistycznych. Do końca roku mają powstać aż 34 wersje językowe serwisu.

Kluczową rolę w Gotowce.wp.pl odgrywają internauci, którzy tworzą witrynę, dzieląc się na jej stronach wiedzą, doświadczeniem, wymieniając opinie, komentując i głosując na najlepsze materiały dodane do serwisu przez jego użytkowników.

"Serwis kierujemy głównie do uczniów i studentów, choć nie tylko oni, jak sądzę, będą współtworzyć strony Gotowców. Można się tu naprawdę wykazać. Udostępniamy 10 głównych kategorii tematycznych i kilkaset podkategorii, jak np. bioinżynieria, muzykologia, biznes międzynarodowy, filmy biograficzne, psychologia, portale internetowe czy powieści historyczne." - mówi Krzysztof Karasiński z Wirtualnej Polski, odpowiedzialny za projekt - "Ruszyliśmy, co oczywiste, z polską wersją witryny, ale do końca roku dostępne będą aż 34 wersje językowe serwisu. Szczególnie zainteresowani taką opcją będą obcokrajowcy mieszkający w Polsce, zwłaszcza studenci."

Kluczowe kategorie tematyczne to m.in.: "Książki", gdzie znaleźć można streszczenia lektur, biografie autorów, recenzje, "Technologie i Internet" - z informacjami o programach komputerowych, serwisach WWW czy aplikacjach internetowych, "Filmy" - ze streszczeniami i recenzjami filmów akcji, animowanych, biograficznych itp., "Nauki ścisłe" - z opracowaniami specjalistycznych tematów z dziedziny biologii, inżynierii, fizyki.

Wszystkie prace zamieszczone na stronach Gotowce.pl można oceniać i komentować.

Gotowce.wp.pl

Gotowce.pl to kolejny społecznościowy projekt Wirtualnej Polski i dopełnienie - po serwisach testwiedzy.pl oraz pytamy.pl - aktualnej oferty edukacyjnej portalu, skierowanej do aktywnych internautów, którym zależy na współtworzeniu Sieci i współtworzeniu WP. Do witryn Wirtualnej Polski wpisujących się w nurt społecznościowy należą też wirtualni.wp.pl, forum.wp.pl, ulubiency.wp.pl, studio.wp.pl.

Partnerem Wirtualnej Polski jest firma Shvoong, która jest spółką prywatną na prawie izraelskim. Firma prowadzi witrynę shvoong.com, która również zajmuje się agregowaniem streszczeń. Shvoong.com działa w 34 językach, a wszystkie streszczenia pisane są przez użytkowników. W lipcu witrynę odwiedziło 227 tys. real users, tym samym dając jej 18 miejsce w kategorii edukacja, w wynikach badania Megapanel PBI\Gemius.

Należące do WP serwisy edukacyjne nie mogą jak na razie pochwalić się dużą oglądalnością, a wręcz przeciwnie - według badania Megapanel PBI\Gemius, w lipcu odwiedziło je tylko 161 tys. internautów. Dla porównania, oferta edukacyjna Onet.pl, głównego rywala WP na rynku, przyciągnęła w tym samym okresie ponad 2 mln użytkowników.

Gotowce - konkurencja dla Ściąga.pl?

Na pyania odpowiedziała Natalia Hatalska-Woźniak, Kierownik Działu Komunikacji Wirtualna Polska S.A.

1. Gotowce - konkurencja dla Ściąga.pl?

W pewnym sensie tak. Ściaga.pl jest największym serwisem na rynku o podobnej tematyce. Tematyka Gotowców jest jednak szersza - od streszczeń lektur i filmów po krótkie informacje z dziedzin Internetu, technologii lub medycyny. Generalnie w serwisie gotowce.wp.pl chodzi o streszczenie wiedzy z różnych dziedzin.

Ponadto ogromną przewagą nad innymi serwisami będą 34 wersje językowe, które planujemy uruchomić do końca roku, chcąc zainteresować serwisem studentów i obcokrajowców mieszkających w Polsce.

2. Na czym polega współpraca Gotowce.wp.pl z Shvoong.com?

Przede wszystkim na partnerstwie. Dla obu stron jest to współpraca strategiczna - my dzięki niej uzupełnimy naszą ofertę edukacyjną i tym samym zwiększymy nasz zasięg.

Chcemy jednak by ten serwis był także czymś więcej - społecznością użytkowników dzielących się swoją wiedzą z innymi.

Aktualizacja: 16 października 2008 12:49

Artykuł uzupełniono o wypowiedź Natali Hatalskiej-Woźniak, Kierownika Działu Komunikacji w Wirtualnej Polsce S.A.