Gooru.pl opublikowało "listę Wildsteina"

Polska wyszukiwarka Gooru umożliwiła użytkownikom dostęp do nazwisk z tzw. "listy Wildsteina". Po wpisaniu nazwiska w okienku wyszukiwarki można sprawdzić, czy znajduje się ono na indeksie.

Gooru.pl jest pierwszym podmiotem na internetowym rynku, który zdecydował się na oficjalne opublikowanie listy. Nie ma jednak pewności, czy lista tam dostępna jest rzeczywiście oryginalnym plikiem.

"Ponieważ pojawiły się pogłoski dotyczące prób zmiany zawartości listy poprzez wymazywanie i dopisywanie nazwisk zamieszczona została jedna z pierwszych wersji tej listy pochodząca bezpośrednio z mediów (czyli prawdopodobnie bardzo bliska lub identyczna z listą pierwotną)" - zaznaczają jednak przedstawiciele Gooru.

W ubiegłym tygodniu lista była najbardziej poszukiwanym plikiem w polskim internecie. W przeciągu dwóch dni wyszukiwarka Onetu zanotowała ponad pół miliona zapytań.

"Twórcy Gooru.pl zdecydowali się na publikację tej listy, aby ułatwić swoim użytkownikom sprawdzenie zasobów listy oraz ułatwić oficjalnie zwrócenie się do IPN po udostępnienie swojej teczki" - czytamy na stronie wyszukiwarki - "Osobom pokrzywdzonym, których nazwiska znajdują się na "liście Wildsteina", należy udostępniać ich teczki w trybie przyspieszonym - tak uznało Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej."

Zobacz również W poszukiwaniu "listy Wildsteina"... megaruch w sieci