GoogleMail zamiast Gmail

Koncern Google nie będzie mógł w Wielkiej Brytanii wykorzystywać nazwy Gmail - okazało się, że została ona wcześniej zastrzeżona przez pewną brytyjską firmę. W związku z tym zdecydowano, że system darmowych kont pocztowych, na całym świecie znany pod nazwą Gmail, w Wielkiej Brytanii będzie nazywał się GoogleMail.

"Od pewnego czasu prowadziliśmy rozmowy z firmą, która posiada prawa do nazwy Gmail - mieliśmy nadzieję, że przyniosą one oczekiwane przez nas rozwiązanie. Niestety, nie udało się to" - napisali przedstawiciele Google w wydanym z okazji zmiany nazwy oświadczeniu.

Okazuje się, że ze znaku towarowego tak pożądanego przez Google korzysta już od dawna w Wielkiej Brytanii firma IIIR (Independent International Investment Research) - Gmail to jedna z usług dostępnych w jej serwisie internetowym. Przedstawiciele IIIR tłumaczą, iż nie mogli tak po prostu zrezygnować z wykorzystywanej od lat i powszechnie rozpoznawanej przez jej klientów nazwy. Shane Smith, szef firmy powiedział też w rozmowie z dziennikarzem serwisu BBC News, że to przedstawiciele Google zerwali prowadzonego od jakiegoś czasu negocjacje.

W związku z brakiem porozumienia usługa Gmail zostanie z czasem w Wielkiej Brytanii przemianowana na GoogleMail - aczkolwiek nie określono na razie, kiedy dokładnie to nastąpi. Wiadomo na pewno, że od dziś wszyscy nowi użytkownicy, którzy będą zakładali sobie konto pocztowe w brytyjskim serwisie Google'a, założą je w domenie @googlemail.com.