Google zwiększa przychody o 23 proc. w I kwartale

Google zwiększyło przychody i zysk w pierwszym kwartale fiskalnym br., przerastając tym samym oczekiwania Wall Street. Zachęcona dobrym wynikiem firma internetowa zobowiązała się do "dużych inwestycji" w swoją główną jak i poboczne działalności.

Przychody Google przekroczyły 6,77 mld dol w pierwszym kwartale, zakończonym 31 marca. Jest to wzrost o 23 proc. w porównaniu do pierwszego kwartału 2009. Po odjęciu podatków oraz należności m.in. dla partnerów należących do sieci reklamowej, przychody wyniosły 5,06 mld dol.

Zysk netto wyniósł do 1,96 mld dol, w porównaniu z 1,42 mld w pierwszym kwartale 2009 r.

To był bardzo pracowity kwartał dla Google. W styczniu firma zaskoczyła cały świat oświadczając, że kończy z cenzurowaniem swoich wyników wyszukiwania w Chinach, nawet jeżeli byłoby to równoznaczne z koniecznością zakończenia swojego biznesu w Państwie Środka. W tym samym miesiącu uruchomiona została także usługa Google Buzz, którą powszechnie skrytykowano za uchybienia w ochronie prywatności.

We wtorek Patrick Pichette, dyrektor ds. finansów w Google, zachwalał sposób, w jaki firma poradziła sobie z chińskim impasem. - "Wciąż mamy w Chinach zespół sprzedaży, a fakt że dostarczamy nasze usługi wyszukiwawcze z serwerów umieszczonych w Honk Kongu nie podtrzymuje nas przed wykorzystywaniem wszystkich możliwych szans jakie daje chiński rynek."

Dla Google rozpoczął się niedawno okres zatrudniania nowych pracowników. Firma szuka zwłaszcza inżynierów, aby wzmocnić rozwój swoich technologii. W planie są także przejęcia innych firm.

Na całym świecie firma zatrudnia obecnie 20,6 tys. pracowników (czyli od I kwartału zeszłego roku przybyło ich prawie 800).