Google zdalnie czyści smartfony z Androidem

Niedawno okazało się, że w oficjalnym sklepie z aplikacjami dla systemu Android pojawiło się złośliwe oprogramowanie. Zostało ono usunięte ze sklepu, a Google postanowiło również zdalnie wyrzucić niebezpieczne aplikacje z telefonów. Zaktualizowano także zabezpieczenia.

W zeszłym tygodniu użytkownicy odkryli malware w Android Market. Były to przerobione wersje popularnych aplikacji, które zostały wzbogacone o trojana. Złośliwe oprogramowanie, które miało wykradać dane użytkowników zostało już usunięte ze sklepu, konta deweloperów zostały zawieszone, a sprawa skierowana do odpowiednich władz.

Niebezpieczne aplikacje korzystały z luk w zabezpieczeniach systemu Android. Nie występują one w wersji 2.2.2 i nowszych. Hakerzy prawdopodobnie nie dotarli do bardzo ważnych danych, jednak natura zastosowanego malware’u dawała im taką możliwość.

Google postanowiło więc zdalnie usunąć złośliwe oprogramowanie z telefonów. To pierwszy raz, gdy skorzystano z tej kontrowersyjnej i radykalnej metody w stosunku do malware'u. Zdalne usuwanie aplikacji odbiera użytkownikowi pełną władzę nad zawartością jego smartfona, ale z drugiej strony pomaga chronić osoby nieświadome zagrożenia.

W systemach zainstalowano również pakiet aktualizujący zabezpieczenia systemu Android. Użytkownicy o wprowadzonych poprawkach i usuniętych aplikacjach zostaną, lub już zostali poinformowani, za pomocą e-maila.