Google zapowiada synchronizację Chrome w chmurze

Google ogłosiło plan wprowadzenia usługi synchronizacji w chmurze dla przeglądarki internetowej Chrome. Dzięki nowemu rozwiązaniu możliwe będzie m.in. korzystanie z zakładek zapisanych na domowym komputerze w dowolnym innym miejscu.

Polecamy

Wersja finalna Firefox 3.5 już do pobrania. Test prędkości na Windows XP

Już pod koniec sierpnia powinna ruszyć beta usługi, która umożliwi synchronizację danych z
internetowej Chrome z kontem użytkownika Google. Dzięki temu możliwe będzie przechowywanie danych z Chrome w chmurze i importowanie ich w dowolnym miejscu na Ziemi.

Początkowo Google ograniczy funkcjonalność do zakładek, jednak już teraz wiadomo, że z czasem rozwiązanie to zostanie rozbudowane. Ważna cechą funkcji ma być zapisywanie ustawień w czasie rzeczywistym, za pomocą protokołu XMPP - wystarczy więc, że użytkownik będzie zalogowany na swoje konto Google.

Warto zaznaczyć, że podobne rozwiązanie od dawna oferowane jest w przeglądarce Opera. Również użytkownicy mogą pośrednio eksportować i importować ustawienia przeglądarki (za pomocą wtyczki Gmarks).

Najważniejsi gracze w segmencie przeglądarek nie boją się wykorzystywania pomysłów konkurencji. Google nie jest wyjątkiem jeśli chodzi o implementację rozwiązań znanych z produktów swoich rywali. Więcej na ten temat w artykule "5 funkcji, które Internet Explorer 8 przejmie od Firefoksa 3.5".