Google zagląda w recepty

Google podpisało właśnie umowę z jedną z największych sieci aptek w USA - CVS/pharmacy. Dzięki temu porozumieniu, osoby korzystające z usługi Google Health, mogą sprawdzać historię zrealizowanych wcześniej recept z poziomu swojego konta internetowego.

Umowa z CVS/pharmacy nie jest pierwszą, którą międzynarodowy koncern podpisał z siecią aptek. Wcześniej do podobnej współpracy zobowiązały się m.in. Walgreens Pharmacy, Meijer, Medco.

Użytkownik Google Health, który wcześniej dokonał zakupu w jednej ze wspomnianych sieci, może (nie wstając od komputera) prześledzić historię zakupionych wcześniej leków. Usługa pozwala uzyskać dane również od kilkudziesięciu centrów medycznych czy firm ubezpieczeniowych.

Jak zauważa mashable.com, zgromadzenie przez Google tak wielkiej ilości informacji budzi zastrzeżenia w kwestii prywatności. Dzięki pozyskaniu danych od CVS, Google uzyskało dostęp do ok. 100 mln informacji o pacjentach. Są to bardzo często informacje bardzo osobiste, wręcz krępujące. Co więcej, Google Health potrafi także importować dane z różnych urządzeń medycznych, jak monitor pracy serca. Zaniepokojenie musi budzić (być może czysto hipotetyczna) możliwość wykorzystania ich w celach statystycznych albo do targetowania konkretnym osobom reklam farmaceutyków.

Źródło: mashable.com

Czytaj też:

Publiczna beta Google Health już dostępna