Google: zabierzemy Niemcom Gmail

Koncernu Google zapowiedział, że jeśli w Niemczech zostaną wprowadzone nowe przepisy dotyczące rejestrowania adresów e-mail, firma wycofa z tego rynku serwis pocztowy Gmail. Przedstawicielom internetowego giganta nie podoba się propozycja wprowadzenia wymogu podawania danych personalnych podczas tworzenia konta pocztowego.

Przepisy umieszczone w projekcie ustawy przewidują m.in. zlikwidowanie anonimowych kont e-mail - nowe regulacje przewidują m.in., że dostawcy usług internetowych (ISP) oraz operatorzy systemów darmowych kont pocztowych będą musieli rejestrować dane personalne użytkowników swoich usług. Informacje te mają być archiwizowane i udostępniane na życzenie odpowiednich instytucji państwowych (np. policji).

Peter Fleischer z niemieckiego oddziału Google skomentował te propozycje na łamach tygodnika Wirtschaftswoche - jego zdaniem "Cała ta inicjatywa to zły pomysł". Fleischer stwierdził, że tak ścisłe regulacje dotyczące danych osobowych w Internecie nie są najlepszym rozwiązaniem - choćby dlatego, że przepisy takie będzie niezmiernie trudno wyegzekwować. "Jeśli ktoś będzie chciał anonimowo korzystać z poczty, po prosty założy konto na którymś z zagranicznych serwisów" - mówił Peter Fleisher. Przedstawiciel Google zapowiedział też, że jeśli propozycje te zostaną przyjęte, to koncern rozważy wyłączenie usługi Google Mail w Niemczech.