Google wyświetlało kontrowersyjne reklamy pomimo ostrzeżeń

Trwa dochodzenie w sprawie reklam nielegalnych aptek internetowych wyświetlanych przez Google. Jeśli firma udostępniała swoją platformę reklamową będąc świadoma nielegalnej działalności reklamodawców, to będzie musiała zapłacić potężne odszkodowanie.

Wiele wskazuje na to, że Google było ostrzegane o nielegalnej działalności aptek internetowych, ale mimo wszystko nadal prezentowało ich reklamy. Według Wall Street Journal pierwsze ostrzeżenia były wysyłane do internetowego olbrzyma jeszcze w 2003 roku.

Przyczyną zamieszania są apteki internetowe, które bez recept sprzedają leki wymagające ich według przepisów obowiązujących w USA. Swą działalność prowadzą one z Kanady i innych krajów. Kilka miesięcy temu, gdy departament sprawiedliwość poinformował Google o swoich podejrzeniach, firma podała, że ma zamiar pozwać nielegalne apteki korzystające z jej platformy reklamowej. Nigdy jednak do tego nie doszło.

Niedawno informowaliśmy o dokumentach ujawnionych przez firmę Google, z których wynika, że w swoich planach finansowych uwzględnia on 500 mln dolarów, które będzie musiała przeznaczyć na załagodzenie tej sprawy z Departamentem Sprawiedliwości.

Internetowe wydanie Wall Street Journal prezentuje listy, które Google otrzymało od branży aptekarskiej w USA. Wynika z nich, że internetowy potentat był kilkakrotnie informowany o problemie. Jest więc dość prawdopodobne, że pieniądze przygotowane przez firmę mogą się przydać.