Google wypłaca 16 500 USD dla poszukiwaczy luk

Firma Google poinformowała, że przy okazji prac nad najnowszą stabilną wersją Chrome 11, wypłaciła niezależnym poszukiwaczom luk 16 500 dolarów nagrody.

Google wypuszcza nową wersję swojej przeglądarki co sześć tygodni. Od ponad roku przy jej rozwoju korzysta również z informacji pozyskanych od niezależnych programistów, którzy dokładnie przyglądają się Chrome w poszukiwaniu wszelkiego rodzaju luk. Zajęcie to pozwala im na zarobienie (niekiedy) całkiem pokaźnych pieniędzy (mogą liczyć na wypłacenie przez Google od 500 do 3000 dolarów za wykrytą lukę).

Wraz z wydaniem stabilnej wersji Chrome 11, Google poinformowało o załataniu 27 luk i przelaniu na konta niezależnych programistów 16 500 dolarów nagrody (za wykrycie 17 z nich).

Wśród zgłoszonych luk, żadna nie osiągnęła najwyższego statusu "critical". Osiemnaście osiągnęło status "high", sześć "medium", natomiast pozostałe trzy "low".

Spośród 11 nagrodzonych osób, największą kwotę (w sumie 4500 USD) zainkasował Sergey Glazunov. Warto zaznaczyć, że znalazł się wśród nich również Polak, Marek Majkowski, który zgarnął okrągłe 1000 USD.

W sumie od początku projektu, Google wypłaciło już "znaleźne" w wysokości przekraczającej 100 tysięcy USD.