Google ułatwi integrację w społecznościach

Usługa Friend Connect ma ułatwić rozwijanie witryn internetowych pod kątem funkcjonalności znanych z serwisów społecznościowych. Nowe narzędzie ma również umożliwiać integrację witryn z innymi serwisami tego typu.

Dzięki Friend Connect witryny będą mogły być w prosty sposób rozbudowywane m.in. o funkcje związane z autoryzacją, fora i możliwościami interakcji z innymi użytkownikami serwisu. Dostępne mają być również funkcjonalności umożliwiające wykorzystywanie danych personalnych oraz profili użytkowników z innych serwisów społecznościowych, w tym m.in. takich jak Facebook, Orkut, Plaxo i Hi5. Dzięki temu zachowane będą m.in. wszystkie powiązania i kontakty z innymi użytkownikami oraz spójny system logowania.

Zdaniem przedstawicieli Google usługa Friend Connect jest realizacją trendu wymuszanego na operatorach serwisów internetowych przez internautów oraz wzrastającą popularność witryn społecznościowych i idei Web 2.0. Co ciekawe nowa usługa Google ma wykorzystywać mechanizmy OpenID. Dzięki temu możliwe będzie rozszerzanie funkcjonalności serwisów o rozwiązania tworzone przez niezależnych programistów. Friend Connect ma być również prosty w obsłudze. Według zapowiedzi aby "uspołecznić" własną witrynę wystarczy uzupełnić ją o stosowny fragment kodu.

Friend Connect znajduje się obecnie w fazie testów. Pełna funkcjonalność usługi ma zostać udostępniona publicznie za kilka miesięcy. Najprawdopodobniej usługa będzie finansowana za pomocą przychodów z reklam. W pewnym stopniu może również stać się elementem platformy reklamowej Google.

Więcej informacji na stronach Google Fiend Connect.