Google udostępniło Book Search po polsku

Google udostępniło usługę pełnotekstowego przeszukiwania książek po polsku. W programie Book Search biorą udział polskie wydawnictwa i biblioteki, jednak efektów współpracy pomiędzy nimi a Google na razie nie widać. Być może dlatego, że polska wyszukiwarka została udostępniona w wersji beta?

-Wydawcy z Polski już teraz uczestniczą w programie partnerskim. Google Book Search oferuje globalną platformę dla autorów i wydawców, bez względu na to, czy są to największe, międzynarodowe koncerny czy małe domy wydawnicze publikujące niszowe prace - mówi Santiago de la Mora, dyrektor ds. umów partnerskich w Europie. Jakie to wydawnictwa? Tego na razie nie wiadomo. Czekamy na odpowiedź od Google.

Wyszukiwarka Google Book Search umożliwia pełnotekstowe przeszukiwanie książek, które pochodzą z bibliotek lub bezpośrednio od wydawców. Tytuły nieobjęte prawem autorskim można przeglądać w całości. Te, które chronią prawa, można przejrzeć we fragmentach i dokonać ewentualnego zakupu za pośrednictwem jednej z księgarni internetowych.

Niestety, w polskiej wersji nie udało nam się znaleźć żadnego z pierwszych 10 bestsellerów Merlin.pl. Nie udało się nam także odszukać książek ze światowej klasyki, jak "Sto lat samotności" Gabriela Garcii Marqueza, "Procesu" Franza Kafki czy "Cesarza" Ryszarda Kapuścińskiego. W archiwach Google brak tytułów znanych polskich wydawnictw jak W.A.B, Czytelnik czy Świat Książki.

Ta część polskojęzycznych ksiązek, która znajduje się w archiwach Google pochodzi zapewne z bibliotek.

W serwisie nie można niestety znaleźć nawet pełnego tekstu dzieł nie objętych już prawem autorskim, jak "Zemsta" Aleksandra Fredry. A "Zemsta" jest dostępna choćby w serwisiehttp://www.wolnelektury.pl .

http://books.google.pl/

Patrz także:

Polskie Google Book Search o krok bliżej

Wywiad z Jensem Redmerem, odpowiedzialnym w Google za program Book Search.

Korekta

Otrzymaliśmy informację od Wydawnictwa Znak, że w systemie Google Book Search od ponad roku dostępne są tytuły wydawnictwa, m.in. "Socjologia. Analiza społeczeństwa" prof. Sztompki, "Ostatnia Wieczerza" Pawła Huelle czy "Donos na Wojtyłę" Marka Lasoty. Są tam również książki z list bestsellerów Merlina.

Przepraszamy za błędne informacje w tekście.