Google szuka wiadomości

Popularna wyszukiwarka internetowa Google, wzbogaciła się dziś o nową zakładkę „News”. Pozwala ona odnaleźć najświeższe informacje z 4 tys. angielskojęzycznych źródeł – od gazet o globalnym zasięgu jak The New York Times do małych dzienników.

Nowy serwis nazwany Google News, dostępny jest przez zakładkę na stronie głównej wyszukiwarki www.google.com. „Podłączono” do niego 4 tysiące angielskojęzycznych źródeł bieżących informacji z całego świata. Dominują wśród nich serwisy informacyjne oraz strony WWW dzienników, od wielkich o globalnym niemal zasięgu jak np. The New York Times aż po małe, lokalne wydawnictwa informacyjne. Informacje pogrupowane są w kilku kategoriach (świat, biznes, rozrywka, technologie, sport).

W związku z wprowadzeniem nowego serwisu, Google nie zatrudnił dodatkowych pracowników, lecz przy jego tworzeniu wykorzystał ten sam mechanizm wyszukiwawczy, który sprawdza się w przypadku podstawowych funkcji wyszukiwarki.

Marissa Mayer, product manager w firmie Google.com powiedziała, że serwis informacyjny jest naturalnym rozszerzeniem działalności popularnej wyszykiwarki. Dodała, że firma rozpoczęła prace nad uruchomieniem serwisu w styczniu br. Na razie serwis newsowy Google dostępny jest bezpłatnie i nie ma w nim reklam. W zależności od tego jak serwis przyjmie się wśród Internautów, i jakie oczekiwania będą przed nim stawiane, zarząd Google.com rozważy możliwości i sposoby jego skomercjalizowania.