Google: słowa-klucze 2006

Google opublikowało listę dziesięciu najpopularniejszych słów wpisywanych do wyszukiwarki Google.com w 2006 roku. Z wpisywanych fraz wynika, że internautów z całego świata najbardziej interesują serwisy społecznościowe i te określane mianem "Web 2.0".

Najpopularniejsze słowo to "Bebo", na drugim miejscu znalazło się "Myspace". Obydwa to nazwy serwisów społecznościowych. Dopiero na trzecim miejscu najbardziej popularnych fraz znalazł się termin "World Cup".

Czwarte miejsce przypadło serwisowi wideo Metacafe, piąte witrynie Radioblog, umożliwiającej umieszczenie radia internetowego na swoim blogu. Szóste miejsce należy do Wikipedii.

Terminy najczęsciej wpisywane do wyszukiwarki Google.com w 2006 roku

1. bebo

2. myspace

3. world cup

4. metacafe

5. radioblog

6. wikipedia

7. video

8. rebelde

9. mininova

10. wiki

Na siódmym miejscu uplasowało się "video". Ósma pozycja to słowo "Rebelde", nazwa meksykańskiej opery mydlanej. Dziewiąta pozycja "Mininova" to witryna z odnośnikami do plików .torrent. Dziesiąte miejsce przypadło terminowi "wiki", czyli stronom internetowym, które mogą edytować wszyscy.

Więcej trendów, m.in. najczęściej poszukiwane frazy w serwisie Google News, na witrynieGoogle Zeitgeist 2006.

Aktualizacja: 29 grudnia 2006 11:20

"Zeitgeist 2006" wzbudziło wiele kontrowersji. Google opisało na swoim oficjalnym blogu w jaki sposób powstało. Nie jest to lista najczęściej wpisywanych słów.

Jak pisze Google lista najpopularniejszych fraz nie bazuje na najczęściej wpisywanych słowach, gdyż te są zawsze dość podobne, np. "games", "yellow pages" , "maps" czy "sex".

Google publikuje listę fraz w oparciu o dwa wskaźniki - wzrost popularności w stosunku do ubiegłego roku oraz poziom ruchu jaki generują. Dodatkowo odrzuca terminy, które są obraźliwe bądź "niepoprawne".

Autorzy serwisów TechCrunch oraz GigaOM uznali, że lista "Zeitgeist" opracowywana w ten sposób właściwie nic nie znaczy.