Google rzuca rękawicę Microsoft

Google od dzisiaj rozpoczyna sprzedaż usługi przeznaczonej dla firm - Google Apps Premier Edition. To pakiet aplikacji internetowych dostępny z przeglądarki, w jego skład wchodzą m.in. poczta elektroniczna we własnej domenie, edytor tekstu i arkusza kalkulacyjny. Analitycy uważają, że ten ruch ze strony Google poważnie zagrozi pozycji Microsoft na rynku aplikacji biurowych.

Za 50 USD rocznie na użytkownika Google oferuje skrzynkę pocztową o pojemności 10 GB, arkusz kalkulacyjny, edytor tekstu, kalendarz, komunikator, edytor stron WWW. Do tego dochodzi API, dzięki któremu system można zintegrować z obecną infrastrukturą znajdującą się w firmie, system do zarządzania, a także całodobowa pomoc techniczna.

W Google Apps Premier Edition brakuje na razie choćby programu do prezentacji. Jednak pakiet jest nieocenionym narzędziem do pracy grupowej. Nawet kilkadziesiąt osób na raz może pracować nad jednym dokumentem czy arkuszem kalkulacyjnym.

Cena jest nieporówynawalnie niższa od kwoty jaką trzeba zapłacić za pakiet Microsoft Office, który przy zakupie licencji jednostanowiskowej kosztuje ok. 450 USD.

Firmy takie jak General Electric i Procter & Gamble już zapowiedziały migrację do pakietu Google Apps Premier Edition.

Jak podaje Information Week, analitycy uważają, że Google Apps pozwoli zaoszczędzić firmom tysiące dolarów rocznie. Inni twierdzą, że na razie pakiet oferuje za mało funkcji w stosunku do MS Office. Nie ulega wątpliwości, że maleją prawie do zera koszty administracji. Nie wszyscy są również przekonani, czy dane przechowywane na komputerach Google są bezpieczne.

Google Apps Premier Edition nie jest na razie dostępne w polskie wersji językowej.

http://www.google.com/a/