Google przybliży kosmos

Internetowy gigant Google i National Aeronautics and Space Administration (NASA) podpisały porozumienie, na mocy którego Google wspomoże agencję w przygotowaniu i opublikowaniu informacji posiadanych przez NASA w sieci WWW.

Obie strony oficjalnie ogłosiły podpisanie Space Act Agreement, który zapewnia współpracę przy publikowaniu informacji zbieranych przez NASA, takich jak wizualizacje meteorologiczne, prognozy pogody, wysokiej rozdzielczości, trójwymiarowe mapy księżyca i Marsa, czy też możliwość śledzenia w czasie rzeczywistym Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i wahadłowców.

Agencja Kosmiczna zbiera i posiada ogromne ilości przeróżnych informacji na temat kosmosu, czy naszej macierzystej planety, które są jednak bardzo rozproszone i trudne do wyszukania przez przeciętnego użytkownika Internetu, dlatego też zdecydowała się oprzeć na rozwiązaniach dostarczanych przez lidera w dziedzinie przetwarzania i wyszukiwania. Ma to usystematyzować i poukładać dane posiadane przez NASA oraz ułatwić do nich dostęp szaremu Kowalskiemu, czy Smith'owi.

Obie strony umowy będą także wspólnie zmagać się z problemami technicznymi towarzyszącymi tak dużemu przedsięwzięciu. Kooperacja w tym zakresie dotyczyć będzie opracowania interfejsów użytkownika, zarządzania ogromnymi ilościami danych i przetwarzania rozproszonego. NASA i Google finalizują także szczegóły dalszej współpracy przy różnego rodzaju badaniach, produktach, czy edukacji.

We wrześniu zeszłego roku firma Google podpisała z Agencją porozumienie o współpracy przy opracowywaniu technologii ważnych dla rozwoju programu lotów kosmicznych, dotyczące głównie szeroko pojętego zarządzania informacją (pisaliśmy o tym w artykule "Google w kosmosie").

Więcej informacji: NASA