Google: przenieśmy historię online

Google startuje z nową inicjatywą - tym razem otwiera internetowe archiwum zdigitalizowanych czasopism zawierające miliardy artykułów prasy codziennej opublikowanych w przeciągu minionych dwóch wieków.

W poniedziałek w San Francisco na konferencji TechCrunch50 Google ogłosiło start nowego przedsięwzięcia uzupełniającego jego dotychczasową ofertę (m. in. Google Books) w zakresie prezentacji i utrwalania dorobku piśmienniczego ludzkości.

Google bezpłatnie udostępniać będzie zdigitalizowane wersje gazet, publikowane w epoce "przedcyfrowej" wraz z całym mechanizmem wyszukiwawczym oraz dodatkowymi narzędziami wzbogacającymi otrzymane wyniki.

Na początku dostęp do zdigitalizowanych gazet odbywać się będzie z poziomu Google News Archive lub Google News (już teraz można próbować np. z hasłami: "Americans walk on moon" lub Titanic located"), w przyszłości - wg zapewnień twórców - wyszukiwanie możliwe będzie poprzez wyszukiwarkę Google.com.

Poza tym że będą bezpłatne, gazety dostępne w ramach naszej inicjatywy prezentować będą zawartość w ten sam sposób, jak ma to miejsce w przypadku ich oryginalnych wersji drukowanych - powiedział cytowany przez Associated Press Adam Smith, Google Print Product Manager. Oprócz treści dostępne więc będą fotografie, nagłówki, ogłoszenia, reklamy, nekrologi - wszysko, co ukazało się na łamach gazet.

Zamierzeniem twórców jest przedstawienie świadectwa przeszłości w ówczesnym kontekście społecznym, ekonomicznym i politycznym, a nic tak dobrze nie obrazuje i nie dokumentuje historii jak właśnie prasa bieżąca. W ramach nawiązywania współpracy z kolejnymi wydawcami coraz bliżej będziemy realizacji naszego celu: sprawienia, aby miliardy stron prasy z całego świata stały się dostępne online - pisze na blogu firmowym Google Punit Soni, Product Manager.

Google: przenieśmy historię online

Doniesienia mediów mówią, iż Google nawiązało już współpracę z ponad 100 wydawcami w sprawie digitalizacji ich gazet i bezpłatnego udostępniania w internecie.

Parnerami inicjatywy są m. in. firmy wydawnicze jak ProQuest czy Heritage, a także wydawca "Quebec Chronicle-Telegraph", najstarszej gazety Ameryki Północnej. W zamian za bezpłatne udostępnianie treści partnerzy Google partycypować będą w zyskach z reklam (reklama kontekstowa Google Adsense) - nie wiadomo jednak, w jakim zakresie.

W Polsce digitalizacja gazet i czasopism przebiega na razie bez udziału Google. Niezliczone ilości tytułów czasopism i numerów prasy bieżącej dostępne są w krajowych bibliotekach cyfrowych w Polsce, o których pisaliśmy tutaj.

Źródła:http://googleblog.blogspot.com, http://news.bbc.co.uk, http://www.techcrunch.com