Google przegrało z belgijskimi wydawcami

Google przegrało w sądzie z belgijskimi wydawcami prasy. Sąd w Brukseli stwierdził, że Google nie ma prawa do zamieszczania fragmentów artykułów i miniaturek zdjęć pochodzących z witryn internetowych wydawców w swoim serwisie Google News.

Przeciwko Google wystąpiła organizacja Copiepresse skupiająca 18 belgijskich wydawców prasy.

Była to już druga rozprawa. Pierwszy proces Google przegrało w zeszłym roku i odwołało się od wyroku. Firma została wtedy zobowiązana do natychmiastowego zaprzestania umieszczania fragmentów artykułów pochodzących od wydawnictw należących do Copiepresse pod karą grzywny w wysokości 1 mln EUR za każdy dzień. Firma Google natychmiast usunęła materiały wydawców.

Tym razem jeśli Google nie usunie treści pochodzących od wydawców stworzyszonych w Copiepresse, grozi mu kara 25 tys. EUR dziennie.

Sprawa ma charakter precedensowy. Google w Belgii jest zobowiązane do usunięcia materiałów od wszystkich wydawców, którzy się o to upomną, w przeciągu 24 godzin.

Copiepresse liczy na to, że wydawcy z innych krajów pójdą śladem organizacji. Google uważa, że zamieszczanie fragmentów artykułów i podawanie odnośników do pełnych tekstów jest zgodne z prawem i zapowiada apelację.

Patrz także:

Góra kłopotów Google