Google przedstawia OpenSocial. Sposób na Facebooka?

Google Inc w tym tygodniu uruchomi platformę OpenSocial, która zrzesza sieci społecznościowe i firmy deweloperskie. To najważniejsza decyzja podjętą przez firmę, by zapobiec ekspansji serwisów społecznościowych Facebook i MySpace. Dzięki OpenSocial raz napisana aplikacja będzie mogła działać w każdej z zrzeszonych sieci społecznych.

Open Social to zestaw interfejsów programowania aplikacji (API), zaprojektowanych w celu "rozprzestrzenienia aplikacji dla serwisów społecznościowych po całej sieci WWW", informują przedstawiciele Google.

Zestaw powszechnie dostępnych API został zaprojektowany po to by deweloperzy mogli tworzyć aplikacje, które działają na wiele różnych serwisach społecznościowych. Ułatwia to zarówno ich tworzenie - aplikację wystarczy napisać tylko raz, jak i dystrybucję - program może działać w każdej ze stowarzyszonych sieci społecznych.

Partnerzy, którzy przystąpiły do OpenSocial to znane sieci społecznościowe oraz firmy deweloperskie: Oracle, Salesforce.com, Hi5 (dostępny w polskiej wersji językowej), iLike, LinkedIn, Slide, Ning, Friendster i Plaxo. W momencie publikacji tego materiału na liście nie znalazł się ani Facebooka, ani MySpace.

Nie ma wątpliwości, że to działanie Google wymierzone jest przede wszystkim w Facebook, któremu po udostępnieniu w maju br. swojej platformy, udało się przyciągnąć setki deweloperów, a co za tym idzie - miliony użytkowników. Według danych wewnętrznych Facebook'a do serwisu przystępuje ćwierć miliona użytkowników dziennie.

Od maja powstało ponad 7 tys. aplikacji, dzięki którym sieć społeczna Facebooka stała się dla użytkowników bardziej atrakcyjna od konkurencji. Przedstawiciele MySpace zapowiedzieli, że pójdą w tym samym kierunku co Facebook i także udostępnią otwartą platformę dla programistów.

OpenSocial pozwala deweloperom na napisanie jednej aplikacji, która będzie działała w wielu sieciach społecznych jak Orkut, LinkedIn, Hi5 czy Friendster. Wszystkie serwisy społecznościowe zrzeszone w ramach OpenSocial mają ponad 100 mln użytkowników, prawie dwa razy więcej niż Facebook.

Przygotowanie aplikacji dla Facebooka wiązało się z tym, że działała ona wyłącznie w tej sieci społecznej. Można to porównać do programów napisanych dla systemu MacOS, których nie da się uruchomić pod Windows.

Inicjatywa Google i jego partnerów może spowodować zmniejszenie popularności Facebooka. Jednak wiąże się z nią wiele komplikacji. API dla programistów mają zostać udostępnione jutro pod adresemhttp://code.google.com/apis/opensocial .

Od maja br., kiedy Facebook udostępnił swoją platformę społecznościową, mówi się o nim, jako o nowym cudownym dziecku internetu. W zeszłym tygodniu Microsoft kupił zaledwie 1,6% udziałów w Facebook Inc. za kwotę 240 mln USD.

Aktualizacja: 02 listopada 2007 08:56

Na konferencji prasowej Google, ogłoszono, że do koalicji OpenSocial dołączył MySpace, największy serwis społecznościowy na świecie.

Do OpenSocial dołączyły także serwisy Bebo.com (działający w Polsce) oraz SiXApart.

Czy to szach-mat w starciu Google-Facebook? - pyta Michael Arrington, z serwisu Techcrunch. Inni analitycy także podkreślają, że nie ma wątpliwości, że to duży cios dla serwisu Facebook.

Z informacji podanych przez Google wynika, że Facebook został zaproszony do przystąpienia do OpenSocial. Tym informacjom zaprzeczają jednak przedstawiciele Facebooka.

Na razie nie wiadomo czy Facebook przystąpi do OpenSocial.