Google prezentuje Chrome OS. To koniec Windows?

Chrome OS będzie dostępny w urządzeniach przenośnych takich jak netbooki pod koniec 2010 roku. Już dziś Google udostępniło publicznie kod źródłowy systemu. Poznaliśmy też mnóstwo konkretów związanych z Chrome OS. Wiadomo, że wszystkie dane użytkowników Chrome OS będą przechowywane w chmurze. System zaoferuje również obsługę wszystkich - w tym konkurencyjnych - aplikacji webowych, totalną ochronę przed wirusami i utratą danych, możliwość bezpośredniej komunikacji ze znajomymi czy błyskawiczne uruchamianie na dowolnych platformach. Zapraszamy do pełnej relacji z konferencji Google.

Google prezentuje Chrome OS. To koniec Windows?
Google Chrome Operating System został zapowiedziany 7 lipca poprzedniego roku za pośrednictwem oficjalnego blogu Google'a. Amerykańska firma dała wtedy czytelny sygnał, że Internet jest przyszłością systemów operacyjnych, a nowoczesny OS powinien być zbudowany w pierwszej kolejności "wokół" Sieci. "

Systemy operacyjne, w których działają przeglądarki, zostały stworzone w czasach, kiedy nie było Sieci. Dlatego też ogłaszamy nowy projekt, będący naturalnym rozszerzeniem Google Chrome - System Operacyjny Google Chrome. To próba zastanowienia się nad tym, jak powinny wyglądać systemy operacyjne" - w ten sposób zapowiedziano narodziny nowego OS na blogu Google'a.

Google Chrome OS zdążył od tego czasu wzbudzić sporo kontrowersji wśród internautów. Widać to wyraźnie, obserwując internetowe dyskusje o faktycznych możliwościach nowego systemu. "Dobre rozwiązanie dla firm", "narzędzie reklamowe Google" czy "kolejna dystrybucja Linuksa" to tylko niektóre z opinii wygłaszanych przez naszych czytelników. Co na to Google?

Pierwsza prezentacja Chrome OS - co zaprezentowało Google?

Dziś Google oficjalnie odpowiedziało wszystkim niedowiarkom i opowiedziało o tym, jak firma widzi przyszłość systemów operacyjnych - w tym swojego Chrome OS.

Chrome OS to system operacyjny, który powstaje wiedziony trzeba głównymi ideami: niesamowitym boomem na netbooki i coraz mniejsze laptopy, popularnością serwisów Web 2.0 i aplikacji webowych oraz wreszcie tendencją do maksymalnego rozbudowywania aparatów telefonicznych. Firma wychodzi z założenia, że wszystkie te trendy łączą się na platformie przeglądarki internetowej.

"W ciągu kilku ostatnich lat wydłużał się czas spędzany przez użytkowników online i zwiększała się liczba zaawansowanych zastosowań internetu, dlatego właśnie chcieliśmy stworzyć coś zupełnie nowego, doskonale dopasowanego do sposobu, w jaki dziś używa się komputerów i sieci" — zapowiedział Sundar Pichai, Vice President of Product Management Google Chrome OS.

"Uważam, że nadchodzi czas gdy każdy z Was będzie korzystał z netbooka tak jak z telefonu - nosząc go cały czas przy sobie i podłączając do ładowania na noc." - dodał Pichai. Chrome OS jest przygotowywany z tą wizją w tle.

1. Netbooki i prędkość pilota od TV

Chrome OS przeznaczony jest przede wszystkim dla bardzo popularnych netbooków, czyli mało wydajnych, lecz za to bardzo mobilnych i tanich niewielkich komputerów przenośnych. System stanowi właściwie zmodyfikowaną przeglądarkę internetową Chrome zbudowaną na bazie kernela Linuksa. Założenie jest proste - Chrome OS ma się błyskawicznie uruchamiać i dawać użytkownikowi natychmiastowy dostęp do aplikacji webowych. Google podczas konferencji zaprezentowało slajd, który dobrze oddaje koncepcję programistów:

Google prezentuje Chrome OS. To koniec Windows?

Chrome OS: założenia programistyczne w pigułce

Pichai podczas konferencji powiedział, że urządzenia z Chrome OS mają być jak piloty do telewizora - wystarczy nacisnąć by sekundę później otrzymać dostęp do upragnionych kanałów. Również obecne aplikacje webowe mają szybciej pracować w środowisku Chrome. Podczas konferencji zapowiedziano m.in., że przeglądarka Chrome będzie pracować szybciej w Chrome OS niż normalnie.

2. Netbook z tradycyjnym dyskiem twardym? Zapomnij!

Google postanowiło, że Chrome OS nie będzie współpracował z tradycyjnymi "talerzowymi" dyskami. W związku z tym, będzie on instalowany wyłącznie na netbookach korzystających z dysków typu SSD. Pichai potwierdził, że tylko dzięki takiemu rozwiązaniu możliwe będzie uruchomienie systemu w zaledwie siedem sekund.

3. Dane w chmurze

Chrome OS korzysta z technologii cloud computing (wszystkie pliki będą przechowywane w "chmurze") i ma działać na procesorach rodziny x86/ARM. Google chce by użytkownik, który nieszczęśliwie straci komputer przenośny, nie tracił przy tym żadnych danych - wystarczy, że kupi drugiego netbooka z Chrome OS i skorzysta ze swoich loginów i haseł by dostać się do webowej bazy danych.