Google prezentuje Chrome OS. To koniec Windows?

Google prezentuje Chrome OS. To koniec Windows?

4. System Online

Chrome OS uruchamiać się ma w przeciągu kilku sekund i nie przytłaczać użytkownika złożonym interfejsem. Obsługa systemu będzie bliźniaczo przypominać obsługę przeglądarki internetowej - osią procesu ma być otwieranie kolejnych kart oraz tzw. paneli zastępujących okna Windows. W lewym górnym rogu ekranu znajdzie się również przycisk "apps" odpowiadający za natychmiastowy dostęp do aplikacji webowych. Jak to wygląda w praktyce? Zobaczcie poniżej:

Google prezentuje Chrome OS. To koniec Windows?

Chrome OS - pulpit

5. Bezpieczeństwo

Dzięki temu, że wszystkie programy działają online (co oznacza, że każda zakładka pracuje w bezpiecznej strefie, czyli w tzw. sandbox) znacznie utrudnione zostało działanie wirusów i szkodliwego oprogramowania. System podczas każdego uruchomienia komputera sprawdza integralność kodu i w razie potrzeby jest w stanie przywrócić go do właściwego stanu.

6. Konkurencja dla Windows

Nowy OS stanowić będzie konkurencję dla systemów Microsoftu, przede wszystkim instalowanego na większości netbooków Windows XP i jego następcy - Windows 7 Starter. Być może w zaciszu firmowych pomieszczeń szefostwo Google'a doszło do wniosku, że skoro gigant z Redmond udostępnił wyszukiwarkę Bing, ich firma powinna mocniej zaatakować rynek systemów operacyjnych.

Google prezentuje Chrome OS. To koniec Windows?

Google: "chrome os to web. kazdy kto tworzy cokolwiek działające w Sieci, tworzy również dla Google OS." Na zdjęciu przykład konkurencyjnego Windows Live.

7. Google Chrome OS a Google Android

Warto zaznaczyć, że Google Chrome OS nie ma nic wspólnego z projektem systemu Google Android. Ten drugi przeznaczony jest dla szerokiego zakresu urządzeń, począwszy od telefonów poprzez sprzęt typu set-top box a kończąc na netbookach. Jego młodszy brat z kolei ma zapewnić wszystko co potrzeba dla typowych internautów, najczęściej w codziennej pracy z komputerem korzystających z Internetu.

8. Google OS tylko na netbooki. Na razie

Pichai potwierdził, że obecnie Google skupia się wyłącznie na rynku netbooków. Tak będzie do końca przyszłego roku. Później natomiast rozpoczną się prace mające na celu przygotowanie OS-u do pracy na innym sprzęcie takim jak laptopy i komputery stacjonarne.

9. Mnóstwo firm zaangażowanych w projekt

W rozwój projektu zaangażowało się sporo różnych film takich jak Acer, Adobe, ASUS, Freescale, Hewlett-Packard, Intel, Lenovo, Qualcomm, Texas Instruments i Toshiba. Jest więc szansa, że Google OS nie będzie miał tak dużego problemu ze sterownikami, jak to ma miejsce w przypadku innych dystrybucji Linuksa.

Zapraszamy do obejrzenia interesującego filmu prezentującego zalety nowego systemu Google'a. Materiał został przygotowany przez Epipheo Studios:

Podsumowanie

Najnowszy system amerykańskiego giganta internetowego to bardzo interesujące rozwiązanie. Posiada on szereg zalet (oczywiście nie jest też bez wad) i z pewnością znajdzie sporo zwolenników i przeciwników. Czy jednak zagrozi pozycji systemów Windows Microsoftu? Raczej nie, chociaż zdaniem blisko 19% z Was (patrz na sondę) stanie się dla nich realną alternatywą.