Google prezentuje Aplikacje dla administracji publicznej

Koncern Google zaprezentował oficjalnie nową wersję pakietu Aplikacje Google - przeznaczoną dla użytkowników z instytucji rządowych oraz administracji publicznej. Zestaw Google Apps for Government na razie dostępny jest jedynie w USA - niewykluczone jednak, że z czasem koncern wprowadzi go również na inne rynki.

Google celuje swoim nowym produktem w lukratywny rynek oprogramowania dla administracji publicznej. Dostosowanie Google Apps do tego sektora polegało przede wszystkim na rozbudowanie funkcji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo danych oraz aplikacji.

Koncern zapewnia, że wszystkie programy wchodzące w skład zestawu spełniają wymagania amerykańskiego rządowego certyfikatu FISMA (Federal Information Security Management Act). Co więcej - dane użytkowników Google Apps for Government będą przechowywane na dedykowanych serwerach (będą one oddzielone od danych zwykłych użytkowników Google Apps).

Z komunikatu Google dowiadujemy się, że jest to pierwsza usługa chmurowa, która uzyskała certyfikat potwierdzający spełnienie federalnych kryteriów bezpieczeństwa danych. Koncern twierdzi, że wdrożenie jego pakietu będzie dla instytucji rządowych znakomitym sposobem na obniżenie kosztów funkcjonowania. "Wszyscy wiemy, jak ważną sprawą jest obecnie redukowanie kosztów - a nasza propozycja może przynieść bardzo konkretne oszczędności" - mówił podczas oficjalnej premiery nowego produktu Eric Schmidt, szef Google.

Licencja na Google Apps for Government dla jednego użytkownika kosztuje rocznie 50 USD (tyle samo zapłacić trzeba za licencję Google Apps Premier Edition). W skład pakietu wchodzą aplikacje Gmail, Google Calendar, Docs, Sites, Video, Groups oraz Postini. Google nie ukrywa, że oprogramowanie to będzie bezpośrednim konkurentem popularnego w instytucjach rządowych MS Office Microsoftu.

"Cloud computing umożliwia błyskawiczne dostarczanie użytkownikom najnowszych rozwiązań technologicznych i narzędzi ułatwiających pracę" - skomentował Matt Glotzbach, szef działu Google Enterprise. Glotzbach dodał też, że nie jest to pierwsza oferta Google przeznaczona dla użytkowników z sektora publicznego - przypomniał, że obecnie już ok. 100 amerykańskich agencji federalnych używa Aplikacji Google.

Wśród nich jest ok. 4 tys. pracowników działającego w ramach Departamentu Energii Berkeley Lab - według Glotzbach, dzięki migracji do rozwiązań Google laboratorium oszczędza nawet 2 mln USD w skali roku.

Warto dodać, że również Microsoft ma już w ofercie "chmurowe" rozwiązania dla administracji publicznej - Microsoft Business Productivity Online Suite, Microsoft Exchange Mail Online oraz Microsoft SharePoint Online. Koncern z Redmond nie do końca jednak wierzy w możliwość wykorzystywania w tym sektorze wyłącznie "chmury" - Microsoft stawia raczej na rozwiązania hybrydowe.

W opublikowanej niedawno prognozie "Forecast: Improved economy in the cloud" specjaliści z MS napisali m.in. "Administracja publiczna wciąż będzie korzystała raczej z aplikacji instalowanych i uruchamianych we własnym środowisku - do nich dodawane będą nowe aplikacje i usługi chmurowe. Naszym zadaniem jest sprawić, by na rynku dostępne były rozwiązania, dzięki którym klienci będą mogli w prosty sposób tworzyć takie hybrydowe systemy".