Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

Google pracuje nad własnym Linuksem

Firma Google oficjalnie potwierdziła rozpoczęcie prac nad... własną dystrybucją Linuksa. Co ciekawe, ma ona być oparta na projekcie Ubuntu (który z kolei oparty jest na Debianie). Znana jest już nazwa robocza nowej dystrybucji, w sposób oczywisty kojarząca się z nazwą firmy - Goobuntu.

Na razie niewiele wiadomo o projekcie - firma nie udziela na ten temat żadnych informacji. Nie wiadomo, jakie będą elementy składowe dystrybucji, ani do jakich zastosowań będzie ona przeznaczona.

Część specjalistów z branży IT spekulują, iż może to być alternatywa dla systemu Windows Microsoftu. Z drugiej jednak strony pojawiają się opinie, iż może to być po prostu... wymysł znudzonych programistów firmy Google, którzy postanowili trochę się rozerwać, tworząc wolnodostępną wersję Linuksa.

Faktem jednak jest, że firma coraz śmielej wchodzi również na rynek oprogramowania, możliwe zatem, że autorska dystrybucja jest naturalną konsekwencją jej strategii. Dobrze wybrano również bazę, na której będzie tworzony nowy produkt. Południowoafrykańska dystrybucja Ubuntu zdobywa coraz większą popularność wśród użytkowników komputerów domowych, o czym można się przekonać chociażby śledząc jej "notowania" w serwisie DistroWatch. Oparta jest na sprawdzonym, przez wielu uznawanym za najlepszą, najbardziej dopracowaną i stabilną dystrybucję, Debianie.

Mimo wszystko, stworzenie nowej wersji systemu to nie to samo, co napisanie kilku programów czy apletów dla Windowsa. Dlatego też raczej nic nie wskazuje na to, by Goobuntu - czymkolwiek będzie - szybko ujrzało światło dziennie.