Google pozwane przez dziennikarzy

Francuska agencja prasowa Agence France Presse złożyła w amerykańskim sądzie pozew przeciwko koncernowi Google. Powodem złożenia pozwu jest nieautoryzowane i niezgodne z prawem - zdaniem przedstawicieli AFP - korzystanie przez wyszukiwarkę z materiałów agencji.

W pozwie czytamy: "Bez zgody AFP pozwany nieustannie i świadomie kopiuje i publikuje zdjęcia, nagłówki i wstępy artykułów, należące do agencji". Przedstawiciele francuskiej agencji domagają się usunięcia ze strony Google News wspomnianych pozycji oraz domagają się wypłaty odszkodowania - swoje straty z powodu 'działań' Google'a określili na 17,5 mln USD.

Usługa Google News przegląda tysiące stron WWW w poszukiwaniu najnowszych wiadomości i zamieszcza odnośniki do najciekawszych z nich. Nie publikuje informacji w całości, zamieszcza jedynie nagłówek, jedno zdanie wstępu i małą kopię pliku graficznego, jako dodatek do linku.

Zawartość witryny AFP jest udostępniana klientom odpłatnie. Obecnie agencja posiada ok. 600 podpisanych umów z różnymi mediami.

Aktualizacja: 22 marca 2005 11:27

Jak poinformował Steve Langdon, rzecznik prasowy koncernu Google, witryna Google News zaprzestanie publikacji nagłówków wiadomości i zdjęć pochodzących ze strony AFP. Proces ten już trwa, jednak nie wiadomo jeszcze, kiedy się zakończy.

Rzecznik biura AFP w Waszyngtonie odmówił komentarza na temat pozwu, z którego kopią można zapoznać się tutaj.

Przeciwko koncernowi Google toczy się już jedno postępowanie w podobnej sprawie - z powództwa firmy Perfect 10, dystrybutora materiałów dla dorosłych. Zarzuca on właścicielowi przeglądarki, że Google na stronach z wynikami wyszukiwania wyświetla także pliki graficzne, umożliwiając użytkownikom oglądanie ich bez opłat.