Google: ponad miliard przychodów

Spółka zakończyła IV kw. 2004 r. z przychodami w wysokości 1,03 mld USD, co oznacza wzrost o 101 proc. Zysk wyniósł 204,1 mln USD. W całym miniony roku przychody właściciela najpopularniejszej wyszukiwarki wyniosły 3,2 mld USD - o 118 proc.więcej niż w roku 2003 r. Roczny zysk netto Google Inc. Wzrósł o 278 proc. do 399 mln USD. Zgodnie ze swoją polityką, zarząd nie podaje prognoz finansowych na kolejne kwartały. Firma ujawnia jednak plany aktualizacji swoich produktów m.in. Google Desktop Search.

Jak podaje Google, w IV kw. przychody pochodzące z witryn należących do spółki wzrosły o ponad 100 proc. do 530 mln USD (51 proc. ogólnych przychodów). Pozostałe wpływy (48 proc. łącznej sprzedaży) w wysokości 490 mln USD pochodziło ze stron korzystających z programu AdSense - co oznacza wzrost o 92 proc. w porównaniu z ubiegłym kwartałem. Wyniki finansowe przekroczyły wcześniejsze oczekiwania analityków. Oznaczają także zwiększone wydatki na reklamę w internecie - dobry znak dla całej branży.

Wśród ubiegłorocznych zakupów Google znalazły się m.in. Picasa - dostawca oprogramowania do zarządzania i obróbki obrazów cyfrowych oraz Keyhole dostawcy zaawansowanej mapy komputerowej EarthViewer. Światło dzienne ujrzały nowe produkty i usługi takie jak Desktop Search do indeksowania zawartości komputera czy Google SMS umożliwiające wyszukiwanie z telefonów komórkowych. Najnowsza usługa Google Video to możliwość przeszukiwania erwis - dostępna na razie w wersji testowej - informacji w archiwum kilkunastu zindeksowanych amerykańskich stacji telewizyjnych.

Jak informowaliśmy wcześniej, w ciągu niecałych 6 miesięcy od giełdowego debiutu Google, cena jednej akcji spółki wzrosła z 85 USD do 203,90 USD. Wczoraj na zamknięciu notowań wynosiła 191,901 USD. Jednak w handlu po sesji kurs wrósł o 9,59 proc. do 208,35 USD. Szefowie spółki zastrzegli podczas podawania wyników, że ich decyzje mogą wpłynąc negatywnie na rezultaty w krótkim okresie, bowiem przyniosą efekty w dłuższym terminie. W związku z tym zarząd powstrzymuje się od prognoz. Pojawiły się pogłoski, że Google przymierza się do telefonii internetowej i wprowadzenia własnej przeglądarki internetowej.

Według firmy analitycznej comScore Networks, Google jest liderem wyszukiwarek w Stanach Zjednoczonych z udziałem 34,7 proc. ogólnej liczby użytkowników. Dalej plasuje się Yahoo 31.9 proc. Na trzecim miejscu jest MSN -16,3 proc., a zanim znalazł się Time Warner z wynikiem 9,4 proc.

Na gry na rynku wyszukiwarek z nową siłą wczoraj wkroczył Microsoft z finalną wersją odświeżonego MSN Search. Także Yahoo niedawno wprowadziło aktualizację swej wyszukiwarki. Spółka miała nieco lepszy rok niż Google, bowiem jej przychody wyniosły 3,57 mld USD, zaś zysk 840 mln USD. Wkrótce poznamy wyniki innego e-giganta - Amazon.com.

Google.pl, według badania Megapanelu PBI zajmuje trzecią pozycję na liście najczęściej odwiedzanych stron internetowych. Prawie 5,5 mln użytkowników odwiedziło witrynę mechanizmu wyszukiwawczego 3 miesiące temu. Na Google w połowie stycznia przeszła Interia rezygnując ze swojej wyszukiwarki.