Google pomaga webmasterom

Firma Google uruchomiła nową usługę, Google Page Creator, której zadaniem jest pomoc w tworzeniu internetowych stron, utrzymywanych na serwerach koncernu.

Google Page Creator jest jeszcze w fazie beta testów. Jest to proste narzędzie umożliwiające tworzenie prostych stron WWW z poziomu przeglądarki, w tym wpisywanie tekstu i przesyłanie na serwer plików graficznych bez potrzeby znajomości HTML. Każdemu użytkownikowi ma przysługiwać do 100 MB wolnego miejsca na zbudowanie własnej strony. Google informuje, iż na obecnym etapie prac nad aplikacją użytkownicy mogą tworzyć jedynie pojedyncze strony (pojedyncze dokumenty HTML), a nie witryny, złożone z pewnej liczby stron. Skorzystać z usługi mogą Ci użytkownicy, którzy dysponują kontem Google i adresem poczty Gmail.

Justin Rosenstein, menedżer produktu w dziale Google'a odpowiedzialnym za Page Creatora, mówi, iż usługa ta jest wynikiem frustracji, w jaką często wpadał on, jego rodzina bądź znajomi, kiedy chcieli stworzyć w Sieci własne strony, ale musieli zmierzyć się z technicznymi wyzwaniami. Rosenstein wskazuje też na zasadniczą różnicę pomiędzy Page Creatorem a Bloggerem, usługą Google'a, która - jak sama nazwa wskazuje - przeznaczona jest dla użytkowników prowadzących swoje internetowe dzienniki. Page Creator stworzony został z myślą o ludziach, którzy chcą mieć po prostu zwykłą, statyczną stronę w Internecie, podczas gdy z Bloggera korzystają aktywni użytkownicy, często dokonujący wpisów.

Co ciekawe, zainteresowanie internautów nową usługą Google'a było tak wielkie, iż firma musiała wstrzymać chwilowo przyjmowanie zgłoszeń od użytkowników chętnych do skorzystania z Page Creatora. Na chwilę obecną możliwe jest jedynie dodanie swojego adresu email do listy oczekujących.

Więcej informacji: Google Page Creator