Google otwiera Chrome Web Store

Korporacja Google uruchomiła swój sklep aplikacji dla użytkowników przeglądarki Chrome. Wśród dostawców rozszerzeń wymienić można Amazon, Electronic Arts i New York Times. Web Store działa obecnie w USA, a do Polski trafi na początku roku 2011.

Chrome Web Store jest właściwie repozytorium z wszystkim, co wiąże się z przeglądarką Google. Są więc aplikacje, ale też zwykłe rozszerzenia, tematy graficzne i mini-dodatki.

Wśród płatnych aplikacji, najchętniej pobierane są jak dotąd Toddler Jukebox, LockMaster i Wordico. Popularne, darmowe app-ki to z kolei absOrb, My Jolicloud i Simple TODO.

Prezes Google Eric Schmidt spodziewa się, że liczba dostępnych aplikacji bardzo szybko wzrośnie. Chrome Web Store już dziś został otwarty dla deweloperów.

Popularność Web Store może być kluczowa dla Chrome OS - systemu operacyjnego, w którym największą rolę będzie odgrywać internet. Schmidt zapowiada, że aplikacje przeglądarkowe zastąpią w przyszłości wszystkie instalowane na dysku programy.

Google poinformowało, że w tym roku liczba aktywnych użytkowników Chrome zwiększyła się z 40 do 120 milionów. Wśród nowości, które niebawem trafią do przeglądarki, firma wymienia Omniboks - pasek pozwalający na uzyskanie rezultatów wyszukiwania w momencie pisania.

Ulepszony silnik V8 pozwoli też wyświetlać złożone programy JavaScript nawet do dwóch razy szybciej niż do tej pory.