Google nie panuje nad serwisem Google News

Pomimo zapewnień Google nie wyeliminowało treści francuskiej agencji AFP (Agence France Presse) z serwisu Google News. Amerykanie jeszcze w marcu ubiegłego roku obiecali wykluczyć materiały AFP z serwisu, kilka dni po tym jak AFP pozwało firmę do sądu.

Mimo to treści te są nadal obecne w serwisie. Wystarczy w wyszukiwarce Google News wpisać frazę "Agence France Presse". Jeśli AFP wygra trwający właśnie proces wytoczony Google, amerykańska firma może za to słono zapłacić. Linki do wiadomości dostarczanych przez AFP na angielskiej i francuskiej wersji Google News odnoszą się do świeżych informacji sprzed kilku dni.

AFP domaga się od Google odszkodowania w wysokości 17,5 mln USD. Agencja oskarża Google o naruszeni praw dotyczących tekstów, fotografii oraz nagłówków wiadomości odsyłających do zewnętrznych stron internetowych. AFP było przekonane, że jej treści zostały wyeliminowane z Google News. Oznacza to, że jeśli Francuzi wygrają proces, naruszenie praw będzie znacznie szersze niż w oryginalnym pozwie.

Sytuacja stawia pod znakiem zapytania czy Google jest w stanie efektywnie eliminować treści z Google News a zatem czy jest w stanie pozostawać w zgodzie z wyrokiem sądowym, jeśli ten zakaże umieszczania odsyłaczy do materiałów AFP. Przedstawiciele Google nie komentują obecnie tej sprawy.

Google News to wyszukiwarka wiadomości, która agreguje linki do dostępnych online artykułów oraz dołączonych do nich fotografii z ponad 4,5 tys. wydawnictw. Firma zapewniała, że wyłącza z wyszukiwarki materiały wydawnictw, które nie życzą sobie by ich treści znajdowały się w Google News.

Sprawa ma charakter precedensowy. Jeśli sąd orzeknie, że Google narusza prawo, amerykańska firma będzie najprawdopodobniej musiała wnosić opłaty licencyjne za indeksowane treści. Podobny proces wytoczyła Google firma Perfect 10, oferująca treści erotyczne. Oskarża Google o bezprawne wykorzystanie miniaturek zdjęć znajdujących się w serwisie Perfect 10.