Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

Google ma swojego PowerPointa

Od dzisiaj można korzystać z Prezentacji Google, darmowej aplikacji online służącej do przygotowywania prezentacji. Program jest dostępny w ramach pakietu Dokumenty Google (wcześniej Google Dokumenty & Arkusze), także w wersji polskiej.

Nie ma wątpliwości, że aplikacja do prezentacji w pakiecie Dokumenty Google po raz kolejny rozpęta dyskusję, dotyczącą bezpośredniej rywalizacji Google z Microsoftem na rynku aplikacji biznesowych.

Google ma już pełny właściwie pełny pakiet aplikacji biurowych składający się z edytora tekstu, arkusza kalkulacyjnego oraz programu do prezentacji. Zestaw uzupełnia e-mail, kalendarz, komunikator i narzędzie do tworzenia stron WWW.

Najważniejsza różnica między MS a Google: w pierwszym wypadku wszystkie dane użytkowników Office są przechowywane na lokalnych komputerach. W drugim, prywatne dane znajdują się na serwerach Google.

-Microsoft musi poważnie przemyśleć swoją strategię biznesową- mówi Rebecca Wettemann, analityk Nucleus Research. -Firma z Redmond ma poważany orzech do zgryzienia- dodaje.

Już dzisiaj coraz więcej firm dotychczas korzystających z aplikacji desktopowych przestawia się na rozwiązania SAAS (ang. Software As A Service). Firmy korzystające z tego typu usług nie muszą instalować oprogramowania i martwić się o aktualizacje, do ich pracy wystarcza przeglądarka WWW. Z reguły oferują one także znacznie lepsze narzędzia do pracy grupowej. Niezaprzeczalnym atutem Dokumentów Google jest także cena - zestaw jest darmowy.

Google ma swojego PowerPointa

Dokumenty Google, polska wersja aplikacji do prezentacji

Płatne jest natomiast korzystanie z usługi Google Apps For Your Domain, w skład której wchodzą Dokumenty Google. Google Apps For Your Domain działa w ramach domeny użytkownika, Google zapewnia pomoc techniczną i gwarantuje bezawaryjną pracę aplikacji.

Oczywiście SAAS spotyka się także z krytyką. Przede wszystkim chodzi o kwestie bezpieczeństwa i prywatności. Czy można zaufać Google przechowując istotne dane firmowe? Aplikacje w modelu SAAS mogą mieć też problemy wydajnościowe związane z awarią serwerów, co w przypadku Google Dokumenty i Arkusze miało już miejsce kilka razy.

Dokumenty Google nie mają na razie tylu funkcji co rozwijane od lat aplikacje wchodzące w skład Microsoft Office i wielu innych desktopowych pakietów biurowych. -Pakiet prezentacyjny Google zawiera około 60% funkcji, które ma PowerPoint- wyjaśnia Wetteman.

Przedstawiciele Google na każdym kroku podkreślają, że Dokumenty Google nie powstały po to by zastąpić MS Office i Exchange.

http://docs.google.com