Google ma swojego PowerPointa

Od dzisiaj można korzystać z Prezentacji Google, darmowej aplikacji online służącej do przygotowywania prezentacji. Program jest dostępny w ramach pakietu Dokumenty Google (wcześniej Google Dokumenty & Arkusze), także w wersji polskiej.

Nie ma wątpliwości, że aplikacja do prezentacji w pakiecie Dokumenty Google po raz kolejny rozpęta dyskusję, dotyczącą bezpośredniej rywalizacji Google z Microsoftem na rynku aplikacji biznesowych.

Google ma już pełny właściwie pełny pakiet aplikacji biurowych składający się z edytora tekstu, arkusza kalkulacyjnego oraz programu do prezentacji. Zestaw uzupełnia e-mail, kalendarz, komunikator i narzędzie do tworzenia stron WWW.

Najważniejsza różnica między MS a Google: w pierwszym wypadku wszystkie dane użytkowników Office są przechowywane na lokalnych komputerach. W drugim, prywatne dane znajdują się na serwerach Google.

-Microsoft musi poważnie przemyśleć swoją strategię biznesową- mówi Rebecca Wettemann, analityk Nucleus Research. -Firma z Redmond ma poważany orzech do zgryzienia- dodaje.

Już dzisiaj coraz więcej firm dotychczas korzystających z aplikacji desktopowych przestawia się na rozwiązania SAAS (ang. Software As A Service). Firmy korzystające z tego typu usług nie muszą instalować oprogramowania i martwić się o aktualizacje, do ich pracy wystarcza przeglądarka WWW. Z reguły oferują one także znacznie lepsze narzędzia do pracy grupowej. Niezaprzeczalnym atutem Dokumentów Google jest także cena - zestaw jest darmowy.

Google ma swojego PowerPointa

Dokumenty Google, polska wersja aplikacji do prezentacji

Płatne jest natomiast korzystanie z usługi Google Apps For Your Domain, w skład której wchodzą Dokumenty Google. Google Apps For Your Domain działa w ramach domeny użytkownika, Google zapewnia pomoc techniczną i gwarantuje bezawaryjną pracę aplikacji.

Oczywiście SAAS spotyka się także z krytyką. Przede wszystkim chodzi o kwestie bezpieczeństwa i prywatności. Czy można zaufać Google przechowując istotne dane firmowe? Aplikacje w modelu SAAS mogą mieć też problemy wydajnościowe związane z awarią serwerów, co w przypadku Google Dokumenty i Arkusze miało już miejsce kilka razy.

Dokumenty Google nie mają na razie tylu funkcji co rozwijane od lat aplikacje wchodzące w skład Microsoft Office i wielu innych desktopowych pakietów biurowych. -Pakiet prezentacyjny Google zawiera około 60% funkcji, które ma PowerPoint- wyjaśnia Wetteman.

Przedstawiciele Google na każdym kroku podkreślają, że Dokumenty Google nie powstały po to by zastąpić MS Office i Exchange.

http://docs.google.com