Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

Google łata 10 błędów w Chrome

Google udostępnił pod koniec ubiegłego tygodnia kolejne uaktualnienie dla przeglądarki Chrome. Usuwa ono z aplikacji 10 różnych błędów w zabezpieczeniach - aczkolwiek tylko jeden ma status luki krytycznej (chodzi o błąd w wersji dla Mac OS X). Koncern poinformował też, że wypłacił w sumie 4 tys. USD specjalistom ds. bezpieczeństwa, którzy wykryli i zgłosili owe luki.

Wygląda na to, że wrzesień to czas wielkiego łatania Chrome'a - najnowsze uaktualnienie jest drugim w tym miesiącu. W sumie z przeglądarki usunięto już 26 różnych błędów.

Z najnowszej wersji - Chrome 6.0.472.59 - usunięto 10 błędów. 1 z nich to luka krytyczna (czyli taka, która pozwala na zaatakowanie komputera bez żadnej akcji ze strony użytkownika) - znaleziono ją w wersji dla Mac OS X. Sześć błędów uznano za "poważne", zaś jeden - za lukę stanowiącą niskie zagrożenie. Warto dodać, że krótko później pojawiła się kolejna wersja Chrome (6.0.472.62), zawierająca poprawkę dla dostarczanego wraz z przeglądarką Google odtwarzacza Adobe Flash Player.

Żadnych szczegółów na temat błędów na razie nie podano - ale to standardowa praktyka Google. Koncern czeka z publikacją szerszych informacji co najmniej kilkanaście dni, aby dać użytkownikom czas na zaktualizowanie aplikacji (dokładne opisy błędów zostaną opublikowane, gdy zagrożenie z ich strony będzie już minimalne). Wiadomo jedynie, że najpoważniejszy błąd - krytyczny - nie jest tak naprawdę nowy (koncern próbował go załatać już wcześnie, ale wygląda na to, że nie do końca się to udało), a także że dwie luki dotyczą wyłącznie wersji dla Linuksa.

Przedstawiciele Google poinformowali też, że część błędów została wykryta i zgłoszona przez niezależnych specjalistów ds. bezpieczeństwa - wiadomo, że firma wypłaciła sześciu osobom w sumie 4000 USD. Przypomnijmy - koncern płaci 500 USD za wykrycie drobnej usterki i 1337 USD za zgłoszenie poważnej luki w zabezpieczeniach. Za najgroźniejsze błędy Google wyznaczył nagrodę w wysokości 3 133,7 USD - ale do tej pory nikomu takiej nie wypłacono.

Warto odnotować, że wśród nagrodzonych jest niejaki kuzzcc, który już wcześniej wykrył inne luki w zabezpieczeniach Chrome - w tym miesiącu Google wypłacił mu już 3 tys. USD (a w ciągu ostatnich czterech tygodni - 5 tys.). Inny ekspert - Sergey Glazunov - w ostatnich 30 dniach zainkasował 6 274 USD.

Dodajmy, że Chrome świętował niedawno drugie urodziny - z tej okazji odbyła się uroczysta premiera szóstej wersji przeglądarki. Przedstawiciele Google deklarowali wtedy, że zamierzają uaktualniać program raz na sześć tygodni. W ciągu najbliższych dwóch miesięcy ma się pojawić Chrome 7.

Najnowsza wersja Chrome - 6.0.472.62 - dostępna jest na stronie Google w wersjach dla Windows, Mac OS X oraz Linux. Użytkownicy Chrome'a mogą go uaktualnić automatycznie - wystarczy skorzystać z funkcji "Aktualizuj Google Chrome" (dostępnej w menu Ustawienia).