Google łączy książki i mapy

Internetowy gigant rozpoczął integrację serwisu Google Maps z wzbudzającym wiele kontrowersji Google Books. Połączenie to umożliwi na przykład użytkownikom oznaczanie na mapach punktów, do których odniesienia można znaleźć w wybranych książkach.

Teraz opis książki w serwisie Google Books może zawierać także sekcję Miejsca wymienione w książce (Places mentioned in this book), która zawiera mapę i pozaznaczane na niej miejsca wymieniane w jej tekście, a także spis tych miejsc, z odnośnikami do stron książki, gdzie się one pojawiły. David Petrou z Google mówi, że kiedy automatyczne mechanizmy znajdą w tekście książki odniesienia do znanych miejsc na kuli ziemskiej, to do jej opisu dodana zostanie sekcja z mapą i odnośnikami.

Kilka książek, które korzystają już z nowych funkcji, to na przykład W osiemdziesiąt dni dookoła świata (Around the World in Eighty Days) Juliusza Verne'a, Wojna i pokój (War and Peace) Lwa Tołstoja, czy Raport komisji 9/11 (The 9/11 Commission Report).

Ciekawych rzeczy o serwisie dowiedzieć się można z opublikowanego u nas wywiadu z Jensem Redmerem, odpowiedzialnym za projekt Book Search w regionie Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki - Polskie książki niebawem w Google. Więcej informacji na temat nowej funkcjonalności znaleźć można w firmowym blogu Inside Google Book Search.

Google Book Search.