Google kupuje najwięcej, Microsoft najciszej

Najnowsze statystyki CB Insights pokazują, że Google jest w tym roku absolutnym królem zakupów w sektorze IT. Korporacja w ciągu 9 miesięcy kupiła aż 23 firmy, zostawiając w tyle IBM z 12 zakupami oraz HP i Facebooka, które kupiły odpowiednio 7 i 6 firm. W badaniu podano, że Microsoft nie dokonał w tym roku żadnego zakupu. Korporacja informuje zaś, że kupiła i to dużo, ale tego nie ogłaszała.

Google kupuje najwięcej, Microsoft najciszej
Z badań CB Insights wynika, że Google od stycznia 2010 r. prawie co tydzień dokonuje kolejnego zakupu. Gigant wyszukiwania w tym roku kupił już 23 firmy - najwięcej w historii i więcej niż łącznie w trzech ostatnich latach.

Google regularnie rywalizuje o mniejsze firmy z konkurentami pokroju Microsoft czy Apple. Ponadto, w tym roku aż pięć przejętych firm było związanych ze społecznościami. Korporacja kupiła m.in. producenta gier online Slide za ponad 180 mln dolarów.

Poza wysoką pozycją IBM, na uwagę zasługują zakupy serwisów społecznościowych, takich jak Facebook i Twitter. Firmy, które jeszcze kilka lat temu same nadawały się do przejęcia, dziś stają się konkurentami największych graczy IT na świecie.

Google kupuje najwięcej, Microsoft najciszej

Zakupy gigantów IT w 2010 r. (źródło: cbinsights.com)

Po publikacji statystyki, która sugeruje, że Microsoft nie dokonał w tym roku żadnego zakupu, głos zabrał dyrektor ds. rozwoju korporacyjnego firmy - Marc Brown. Jak się okazuję, w ciągu ostatnich 12 miesięcy, Microsoft skupił się na mniejszych zakupach, które mogłyby poprawić funkcjonalność obecnych produktów firmy. Dokonaliśmy w tym roku 15 zakupów firm, których cena nie przekraczała 75 mln dolarów.

Google kupuje najwięcej, Microsoft najciszej

Zakupy Google w ciągu ostatnich 10 lat. (źródło: cbinsights.com)

Gdyby zakupy te zostały ujęte w badaniu, Microsoft wskoczyłby na drugie miejsce po Google z łączną sumą zakupów, która mogła przekroczyć nawet 1 mld dolarów. Ciekawe tylko, dlaczego Microsoft tak długo starał się utrzymać nowe transakcje w tajemnicy.

Wiemy już, jak nazywa się szesnasta firma przejęta w tym roku przez Steve'a Ballmera. Microsoft zdecydował się kupić i ogłosić zakup firmy AVIcode, która ma pomóc korporacji w zapewnieniu klientom lepszego monitoringu chmur obliczeniowych.