Google kupi YouTube za 1,65 mld USD

Google ogłosiło, że za 1,65 mld USD kupi YouTube. Transakcja ma mieć miejsce jeszcze w tym roku. YouTube pozostanie niezależnym serwisem i zachowa swoją wartościową, rozpoznawaną przez wielu internautów markę.

Google zapłaci za YouTube 1,65 mld USD swoimi akcjami w ramach transakcji typu "stock for stock", aby uniknąć opłacenia podatku. To największe przejęcie w historii Google. Po jego sfinalizowaniu YouTube nadal pozostanie będzie oddzielną marką. Siedziba zakupionej firmy pozostanie w San Mateo w Kalifornii, nie zostanie zwolniony żaden z jej 67 pracowników. W sieci będzie także nadal dostępny serwis Google Video.

Google posiada co prawda własny serwis Video, który również umożliwia udostępnianie plików wideo użytkownikom. Jednak z danych comScore wynika, że był w on w lipcu 2006 dziesięciokrotnie mniej popularny niż YouTube.

- Nasze firmy łączą te same wartości: zawsze na pierwszym miejscu stawiamy użytkowników i chcemy by ich doznania były jeszcze lepsze. Jesteśmy naturalnymi partnerami - powiedział dyrektor zarządający Google, Eric Schmidt.

Google kupi YouTube za 1,65 mld USD

YouTube ma siedzibę na pierwszym piętrze tego budynku i na razie się ona nie zmieni. Źródło: Wikipedia, zdjęcie udostępnione w ramach licencji GNU v 1.2. Autor: użytkownik Coolcaesar

- Nasza społeczność odegrała kluczową rolę w sposobie, w jaki ludzie konsumują media, tworząc nową "kulturę klipów". Jestem pewny, że dzięki temu partnerstwu, mamy szansę i zasoby, by osiągnąc nasz cel - stworzyć platformę kolejnej generacji, służącą do globalnego dostarczania mediów - cieszy się Chad Hurley, dyrektor i współzałożyciel YouTube.

Na razie nie poinformowano jak zostaną rozwiązane kwestie łamania prawa autorskich, które są bolączką YouTube. Jednak kilka godzin przed ogłoszeniem dotyczącym transakcji, Google poinformowało, że podpisało umowy z Warner Music i Sony BMG dotyczące dystrybucji teledysków.

YouTube powstało w 2005 roku, od tamtego czasu zdobyło ogromną popularność, według badań firmy HitWise jest najczęściej odwiedzaną witryną serwującą pliki wideo, dziennie jest ich wyświetlane ponad 100 mln. Serwis miał problemy ze znalezieniem inwestora. Informacje o przejęciu YouTube przez Google pojawiły się kilka dni temu. Dzisiaj zostały oficjalnie potwierdzone. Cena akcji Google wzrosła o 8,5%.

Krótka historia YouTube

Luty 2005

15 lutego 2005 Chad Hurley, Steve Chen i Jawed Karim - byli pracownicy PayPal, zakładają domenę YouTube.com.

Maj 2005

Oficjalna prezentacja serwisu.

Listopad 2005

YouTube dostaje 3,5 mln USD dofinansowania w ramach funduszu typu venture-capital Sequoia.

Kwiecień 2006

YouTube otrzymuje kolejny zastrzyk finansowy - 8 mln USD od Sequoia Capital.

Forbes podaje, że łącza kosztują YouTube 1 mln USD miesięcznie.

Czerwiec 2006

YouTube podpisuje kontrakt z NBC.

Dyrektor agencji reklamowej Leo Burnett mówi, że YouTube jest dla branży reklamowej równie ważne co XX wieku telewizja MTV.

Serwis jest czternastą najpopularniejszą w Polsce witryną.

Lipiec 2006

YouTube najpopularniejszą witryną wideo w Wielkiej Brytanii.

Zostaje podpisana umowa reklamowa z Walt Disney Company.

Serwowanych jest 100 mln filmów dziennie.

YouTube zostaje oskarżony przez znanego prawnika, Boba Tura, o łamanie praw autorskich.

Nielsen/Netratings podaje, że YouTube ma rekordową dynamikę wzrostu oglądalności.

Sierpień 2006

Serwis po raz pierwszy trafia do 50 najpopularniejszych witryn w USA.

YouTube podpisuje umowę reklamową z Warner Bros.

YouTube trzecią najpopularniejszą witryną wideo zdaniem ComScore.

Wrzesień 2006

YouTube oskarżony przez Universal Music o łamanie praw autorskich.

Teledyski Warner legalnie na YouTube

Przedstawiciele YouTube ogłaszają, że serwis nie zostanie sprzedany za mniej niż 1,5 mld USD.

Październik 2006

Pojawiają się spekulacje o zakupie YouTube przez Google.

9 pażdziernika Google ogłasza, że przejmie YouTube za 1,65 mld USD.