Google królem czytników RSS online

Google Reader jest najpopularniejszym czytnikiem RSS online, jeśli chodzi o liczbę wyświetleń wiadomości, wynika z badania przeprowadzonego przez firmę FeedBurner. Natomiast największym generatorem ruchu do witryn wydawców jest serwis MyYahoo.

Jeśli chodzi o liczbę wyświetleń to najwięcej miało ich Google (Reader oraz spersonalizowane strony WWW) - 59% wszystkich analizowanych przez FeedBurner. Na rynku liczy się jeszcze serwis Bloglines, który generuje 33% odsłon monitorowanych przez FeedBurner.

Najwięcej kliknięć do stron wydawców wykonują użytkownicy czytnika MyYahoo (54%), Google odpowiada za 21% kliknięć, a Bloglines za 11%. Za tak wysokim wynikiem "klikalności" w przypadku MyYahoo stoi zapewne fakt, że wyświetla on tylko nagłówki wiadomości.

Feedburner monitoruje ponad 604 tysiące kanałów RSS emitowane przez 347 tys. wydawców i blogerów.

RSS to umowna nazwa technologii, umożliwiającej przeglądanie i czytanie wiadomości. Aby korzystać z RSS potrzebna jest specjalna aplikacji tzw. czytnik. Wyposażone są w nie m.in. najnowsze wersje przeglądarek WWW. Jednak czytniki RSS online oferują często więcej funkcji, a także swobodę dostępu do własnej bazy kanałów RSS z każdego komputera podłączonego do internetu.