Google kończy z technologią Gears. Stawia na HTML 5

Google poinformowało, że nie będzie już rozwijało projektu Gears. Planuje skupić się na standardzie HTML 5.

Gears jest wtyczką rozszerzającą możliwości przeglądarek internetowych (Google Chrome, Firefox, Internet Explorer, Opera i Safari), która została wydana 31 maja 2007 roku. Udostępnione na zasadach Open Source rozwiązanie współpracuje z systemami Windows, Linux oraz Mac OS X. Dzięki niemu możliwe jest między innymi korzystanie z aplikacji webowych (wykorzystują ją np. Google Reader, Google Docs, Gmail, Google Calendar, YouTube, Picasa, Zoho Writer i MySpace) bez nawiązanego połączenia internetowego.

Więcej informacji o Gears można znaleźć pod tym adresem.

Google mając na uwadze to, że opracowywana specyfikacja HTML 5 będzie oferowała wiele technologii stosowanych obecnie w Gears (takich jak np. lokalna pamięć masowa i API geolokalizacji), postanowiło jednak zrezygnować z rozwoju wtyczki.

Linus Upson, dyrektor techniczny ds. Chrome oraz Chrome OS zadeklarował jedynie, że technologia Gears będzie dalej utrzymywana po to, aby mogły z niej korzystać istniejące już aplikacje. Dodał jednocześnie, że jego zespół zamierza skupić się obecnie na specyfikacji HTML 5.