Google kończy fotografować Polskę

Z początkiem lata specjalne samochody wyposażone w aparaty fotograficzne rozpoczęły przygotowanie zdjęć z Polski na potrzeby usługi Street View - funkcji Map Google.

Czytaj też:

Street View pod okiem Głównego Inspektora Ochrony Danych Osobowych

16 czerwca specjalne samochody Google, wyposażone w sprzęt do fotografowania ruszyły w Polskę. Pojawiły się w Gdańsku, w regionie Poznania, Krakowa, Wrocławia i Warszawy. W maju usługą zainteresował się Generalny Inspektora Ochrony Danych Osobowych. Kontrola wykazała drobne uchybienia.

Niemcy kontra Google

Kanclerz Angela Merkel, otwierając tegoroczne Targi IFA, mówiła tylko przez niecałe 15 minut, ale zawarła w swym wystąpieniu kilkanaście wątków i nie zabrakło w nim ciekawostek, humoru oraz (słabo) zakamuflowanej przestrogi.

Google Street View Polska - reaktywacja

Samochody Google wyposażone w aparaty fotograficzne ruszają w trasy po Polsce. Google sfotografuje wybrane przez Polaków atrakcje turystyczne, które będzie można obejrzeć na zdjęciach Steeet View na Mapach Google.

Od czerwca 2011 r. samochody Street View realizowały zdjęcia w województwach: mazowieckim (Warszawa i okolice), dolnośląskim (Wrocław i okolice), wielkopolskim (Poznań i okolice), pomorskim (Trójmiasto i okolice) i małopolskim (Kraków i okolice), a także na trasach między odwiedzanymi miastami. W sierpniu zdjęcia rozpoczynają się dodatkowo w województwie łódzkim (Łódź i okolice), podlaskim (Białystok i okolice) oraz zachodniopomorskim (Szczecin i okolice). Jeśli pozwolą na to warunki pogodowe i dostępność sprzętu, w następnej kolejności samochody Google odwiedzą atrakcje turystyczne w dodatkowych województwach: kujawsko-pomorskim, lubelskim i świętokrzyskim.

Poza samochodami, Google wykorzystuje do wykonywania zdjęć także trójkołowe rowery, szczególnie w punktach atrakcyjnych turystycznie, w których nie mogą pojawić się samochody. Rowery trafią do miejsc, które znalazły się w finale zakończonego niedawno plebiscytu "Patrzcie, Polska! Wybieramy naszą wizytówkę na Street View". Internauci oddali w plebiscycie ponad 115 tys. głosów, a zwycięzcą została ulica Piotrkowska w Łodzi. Dzięki temu zdjęcia ul. Piotrkowskiej zostaną zaprezentowane na Mapach Google jako pierwsze z Polski.

Ogromne zainteresowanie plebiscytem i aktywność lokalnych społeczności przerosły nasze oczekiwania. Chcielibyśmy więc uhonorować miejsca, które znalazły się w finale plebiscytu i pokazać je w Street View - mówi Marta Jóźwiak z Google Polska. - W najbliższych planach, poza ulicą Piotrkowską w Łodzi, mamy Pałac Branickich i Rynek Kościuszki w Białymstoku oraz Wały Chrobrego i Stare Miasto w Szczecinie. W nadchodzących tygodniach zostaną one sfotografowane przez rowery Street View, jeśli tylko pozwoli na to pogoda. Staramy się też zrealizować więcej zdjęć z tych miast przy wykorzystaniu samochodów, a także odwiedzić kolejne miejsca z finałowej listy (www.google.pl/streetview/polska). Udało nam się już przekonać do tego zespół Street View.

Google kończy fotografować Polskę

Warszawę i okolice naszej redakcji Google odwiedził w maju 2009 r.

Street View jest funkcją Map Google, która pozwala użytkownikom wirtualnie podróżować po świecie, oglądając miejsca na zdjęciach panoramicznych z perspektywy przechodnia. W ramach Street View można oglądać fotografie wykonane na wszystkich 7 kontynentach, łącznie w 27 krajach, w tym specjalne zdjęcia licznych atrakcji turystycznych.

Po kilku miesiącach zbierania materiału zdjęciowego, a następnie zaawansowanych obróbkach technologicznych, fotografie z Polski zostaną udostępnione użytkownikom Map Google na całym świecie. Edycja zdjęć polega m.in. na zamazywaniu twarzy przypadkowych przechodniów i numerów rejestracyjnych pojazdów w celu ochrony prywatności, jak również przetwarzaniu i dokładnym łączeniu obrazów w panoramy 360 stopni.

Aktualizacja: 18 sierpnia 2011 14:52

Usługa Google Street View miałaby ruszyć w Polsce przed Euro 2012. "Po zakończeniu zdjęć jesienią 2011 r. Google będzie jeszcze potrzebował kilku miesięcy na ich obróbkę" - dowiadujemy się w Google Polska.