Google inwestuje w przewidywanie przyszłości i płatności

Google Ventures - czyli należący do koncernu Google fundusz typu Venture Capital - zainwestował w niewielką amerykańską firmę Recorded Future. Nie wiadomo na razie, jak właściwie koncern zamierza wykorzystać swój nowy nabytek - liczba potencjalnych zastosowań jest spora, bo Recorded Future specjalizuje się w... przewidywaniu przyszłości.

Obie strony poinformowały wczoraj o zawarciu transakcji (sumy, którą Google Ventures wyłożył za przejętą firmę na razie nie ujawniono). Z oświadczenia opublikowanego przez Google dowiadujemy się, że koncern zainteresował się Recorded Future głównie za sprawą opracowanej przez tę firmę technologii, która "umożliwia klientom korzystanie z nowych metod analizowania przeszłości i teraźniejszości, co z kolei pozwala na przewidywanie przyszłości".

Z informacji, które znaleźć można na stronie Recorded Future wynika, że firma nie oferuje obecnie żadnych produktów czy usług - wydaje się, że jej podstawowym atutem jest autorska technologia analizowania danych, która może zostać wykorzystana np. do prognozowania trendów gospodarczych (np. wydarzeń na rynku akcji), czy nawet... ataków terrorystycznych (tak w każdym razie wynika z wpisów w firmowym blogu). Podstawą do takich prognoz jest drobiazgowa analiza wydarzeń z przeszłości - m.in. sprawdzanie, jak często jakieś fakty były relacjonowane w mediach.

"Podczas przygotowywania naszych analiz wyliczamy wartość pędu dla każdego elementu i wydarzenia z naszej bazy danych. To pozwala nam określić, jak interesujące było w danym momencie dane wydarzenie (...). W kalkulacjach uwzględniamy doniesienia medialne z całego świata, powiązania między nimi (np. cytowane źródła) oraz kilka innych czynników" - napisano na stronie Recorded Future.

Przedstawiciele firmy twierdzą, że z ich usług korzystają już "niektóre z najważniejszych światowych agencji rządowych oraz czołowe firmy zajmujących się obrotem akcjami" (tak w każdym razie napisano w profilu firmy opublikowanym w lutym w gazecie The Boston Globe).

Google Ventures - fundusz inwestycyjny Google'a

Dodajmy, że Google Ventures to dość młode przedsięwzięcie Google'a - fundusz został uruchomiony niewiele ponad rok temu. Do tej pory zainwestował już w kilka firm, ale jego przedstawiciele zapowiadają, że w najbliższym czasie GV będzie działał aktywniej (koncern chce przeznaczyć na przejęcia młodych firm co najmniej 100 mln USD).

Recorded Future nie jest zresztą jedyną firmą, w którą Google właśnie zainwestował - drugą jest niewielkie przedsiębiorstwo Corduro, specjalizujące się w płatnościach elektronicznych. Przedstawiciele żadnej ze stron na razie nie udzielają informacji na temat tej transakcji, nie wiadomo więc, dlaczego właściwie koncern zdecydował się wyłożyć pieniądze na ten cel (dokładnej kwoty również nie podano).

Z informacji dostępnych na stronie Corduro wynika, że firma zajmuje się przetwarzaniem płatności - zarówno dokonywanych w Internecie, jak i w tradycyjnych punktach sprzedaży.