Google i światowe muzea otwierają Art Project

Art Project to nowe narzędzie Google, które umożliwia poznanie więcej niż 1000 niezwykłych obrazów z najchętniej odwiedzanych galerii świata. Wystarczy kilka kliknięć, by znaleźć się w Muzeum Van Gogha w Amsterdamie lub Galerii Tretiakowskiej w Moskwie.

Google i światowe muzea otwierają Art Project
Google wykorzystało technologie stosowane w Street View, by umożliwić internautom bezpłatne zwiedzanie światowej sławy muzeów i galerii. Możemy spacerować, oglądać i przybliżać obrazy, a także dowiadywac się o autorze czy historii dzieła.

W projekcie udział wzięło już 17 muzeów, takich jak Państwowe Muzeum Ermitrażu w Sankt Petersburgu i Muzeum Sztuki Współczesnej w Nowym Jorku. Wiele osób na świecie nigdy nie mogłoby ich zobaczyć, gdyby nie Google Art Project.

Google Art Project: "Uczynić sztukę dostępną"

To nasz pierwszy krok, by uczynić sztukę bardziej dostępną. Mamy nadzieję, że wkrótce dołącza do nas kolejne muzea, a w Art Project pojawia się wielkie dzieła sztuki - powiedział kierownik projektu Amit Sood.

Google Art Project to świetna zabawa i niezwykłe źródło wiedzy dla miłośników sztuki. Niektóre obrazy zawierają nawet do 7 miliardów pikseli. To tysiąc razy więcej niż w przypadku zdjęć wykonanych przeciętnym aparatem cyfrowym. Podgląd znany z Picasy umożliwia przyjrzenie się miniaturowym elementom obrazów, np. karteczce z łacińskim napisem w tle obrazu Hansa Holbeina młodszego.

Łącznie, w serwisie jest obecnie ponad 1000 obrazów autorstwa 400 wybitnych malarzy różnych stylów i epok. Niektóre z nich posiadają dodatkowe informacje oraz linki do filmów na YouTube związanych z tematem.

Podobnie, jak w Street View, możemy tutaj chodzić i obracać się o 360 stopni, zupełnie tak, jakbyśmy właśnie znajdowali się w środku jednego z muzeów. Ciekawe czy w Art Project pojawią się także polskie galerie, takie jak Muzeum Narodowe w Warszawie czy Muzeum Czartoryskich w Krakowie.