Google i Facebook w organizacji DataPortability

Google Inc. i Facebook Inc. przystąpiły do DataPortability Workgroup, organizacji, której celem jest stworzenie rozwiązań wymiany informacji pomiędzy różnymi sieciami społecznymi.

Inicjatorem grupy roboczej jest Chris Saad, założyciel i CEO firmy Farady Media. "Wsparcie inicjatywy DataPortability daje szansę stworzenia oprogramowania nowej generacji - głównie jeśli chodzi o rozwiązania społecznościowe, prawa użytkowników i interoperacyjność różnych serwisów" pisze w swoim blogu Saad. "Oznacza to, że ludzie będą mieli dostęp do siatki swoich znajomych i innych danych poprzez wszystkie aplikacje, serwisy społecznościowe i widgety, które zaimlementują odpowiednią technologię".

DataPortability pozwala na przenoszenie danych pomiędzy serwisami za pomocą już istniejących otwartych standardów takich jak RSS, OpenID czy RDF.

Marshall Kirkpatrick, bloger z ReadWriteWeb pisze, że przystąpienie Google i Facebook do grupy DataPortability może oznaczać koniec przywiązania użytkownika do jednego konkretnego serwisu, lecz wiąże się także z nowymi wyzwaniami ze względu na kwestie prywatności.

Reprezentantem Google w Grupie Roboczej zostanie Brad Fitzpatrick, założyciel LiveJournal i kierownik projektu OpenSocial. Facebooka będzie reprezentował Benjamin Lang (wcześniej związany z Google). Plaxo, najmniejszą z firm przystępujących do Grupy, reprezentuje Jospeh Smarr.

W Grupie obecni już są m.in. Yahoo, Dow Jones, eHub, Zoomr i BBC.

Więcej:http://www.dataportability.org/

Na podstawie tekstu: Google, Facebook add support for social content portability, Heather Havenstein, Computerworld (US online).