Google czeka i obniża cenę

Wciąż nie wiadomo kiedy dojdzie do emisji akcji spółki. Amerykańska komisja papierów wartościowych i giełd (Securities and Exchange Commission) wciąż nie zatwierdziła prospektu emisyjnego Google. Ponadto wczoraj obniżeniu uległa wycena akcji spółki. Giełdowy debiut nie przyniesie zatem firmie 3 mld USD jak pierwotnie zakładał jej zarząd. Nie oznacza to jednakże fiaska Google.

Przedstawiciele firmy jeszcze nie skomentowali sprawy. Zarząd Google spodziewał się uzyskać zgodę na emisję do wczoraj (17 sierpnia). SEC nie podjęła jednakże ostatecznej decyzji. Zdaniem analityków sprawa może mieć związek z nieformalnym dochodzeniem w sprawie kilku niepublicznych emisji prowadzonych przez Google w latach ubiegłych. Transakcje te nie były bowiem zgłaszane do SEC.

Wiadomo już, że Google nie pozyska z emisji pierwotnie zakładanej wielkości środków. Zmieniła się bowiem wycena akcji z pierwotnych 108 - 135 USD do ok. 89 - 95 USD za sztukę. Z 6,1 do 5,5 mln zmniejszyła się także pula akcji jaką zaoferują obecni akcjonariusze Google. Łącznie na rynek trafi nieco ponad 19 mln akcji, a wartość transakcji szacowana jest teraz na "jedynie" 1,9 mld USD (poprzednio nawet 3,5 mld USD). Analitycy już wcześniej zwracali uwagę na zawyżone wyceny akcji szykującej się do debiutu giełdowego spółki.

Zapisy na akcje Google prowadzone są w formie aukcji internetowej. Jej uczestnicy otrzymają dodatkowy czas na skorygowanie ofert.