Google chce zapłacić 900 mln za patenty firmy Nortel

Firma Nortel, która ogłosiła bankructwo, sprzedaje swój obszerny portfel patentów. Wstępnie wybrała ofertę Google, jednak zobowiązana jest do przeprowadzenia licytacji. Internetowy potentat chce je nabyć, by wykorzystywać do obrony przed kolejnymi potencjalnymi pozwami w trwającej od jakiegoś czasu "wojnie patentowej".

Google oferuje 900 mln dolarów za 6 tys. patentów. Jest to wstępna cena, która będzie wartością wyjściową podczas licytacji. Odbędzie się ona w czerwcu. W jej trakcie zostanie oficjalnie wyłoniony kupiec szerokiej gamy patentów Nortela. Była to ważna firma branży telekomunikacyjnej, ale w 2009 roku musiała ogłosić bankructwo. Jej patenty dotyczą przede wszystkim technologii bezprzewodowych i internetowych.

Na swoim blogu firma Google poinformowała, że ma zamiar pozyskać prawa do technologii będących w posiadaniu Nortela. Potentat internetowy i producent systemu Android uważa, że różne firmy nadużywają prawa patentowego, by pozywać Google i wstrzymywać jego rozwój. Firma czuje się zmuszona do obrony przy pomocy równie dużego zestawu patentów, który może odstraszyć rywali firmy przed ewentualnymi pozwami.

Jeśli firma Google kupi 6 tys. patentów Nortela, jej konkurenci zastanowią się dwa razy zanim ją pozwą, gdyż w efekcie sami narażą się na podobne oskarżenia z jej strony. Obecnie Google jest w trakcie procesu z Oracle, które oskarżyło twórcę systemu Android o naruszenie jej patentu przez bezprawną implementację technologii Java w mobilnym OS.